PDA

Επιστροφή στο Forum : Εδώ Θεσσαλονίκη !!!!!!

mastoras
16-06-08, 23:17
Ανοίγουμε αυτό το θέμα, για να μπορούμε εμείς οι σαλονικοί να τα λέμε, και με λόγια, αλλά και με φωτογραφίες, όπως επίσης να σχολιάζουμε διάφορα αερομοντελιστικά θέματα που μας απασχολούν.

Ξεκινάμε λοιπόν με το ποιοι από την πόλη μας πετάνε στο petame.gr ?

mickynoise
16-06-08, 23:58
Μπορει να ειμαι απο Αθηνα αλλα εσυ Δημητρη ξερεις οτι κατα βαθος ειμαι βορειος :)

mastoras
01-07-08, 03:32
Κατόπιν ωρίμου σκέψεως, προσπαθώντας να λύσουμε ένα μεγάλο σημαντικό πρόβλημα, σχετικά με χώρους συγκέντρωσης, εκπαίδευσης, και πτήσεων με αντικείμενο τον αερομοντελισμό στην θεσ/νικη, πάρθηκε η απόφαση να προχωρήσουμε στην υλοποίηση μιας ιδέας που συζητούσαμε πριν από πολύ καιρό.

Η αγάπη μας για τον αερομοντελισμό, ήταν η αφορμή να ξεπεράσουμε ολα τα εμπόδια, και με την συμβολή ενός δυνατού Δήμου, στα πλαίσια ενός τουριστικού προγράμματος, σε σύντομο χρονικό διάστημα, οι αερομοντελιστές της Θεσ/νικης θα έχουν τον δικό τους "ιδιωτικό" χώρο.

Δυο από τις επιλεγμένες εδώ και καιρό τοποθεσίες, βρίσκονται στα στάδια της μελέτης, και με την βοήθεια των ανθρώπων που πιστέψανε το όραμα μας, πολύ σύντομα, θα ανακοινώσουμε περισσότερα!!!!!

tanfoglio
01-07-08, 08:07
Δημήτρη με φέρατε και από εδώ. Να δω τι θα προλαβαίνω...

Αντε καλή μας αρχή!

Γιώργος

mastoras
01-07-08, 11:00
Καλώς μας ήρθες Γιώργο !!!!! :>)

Η παρέα μας και εδώ, είναι ευχάριστη. ^-^ Αναζητούμε την ενημέρωση μέσα από το petame.gr, και όλοι μας ψάχνουμε την πραγματική ουσία του Αερομοντελισμού, που αυτή βρίσκεται αποκλειστικά στους χώρους πτήσεων. ;;)

Τρύφωνας
01-07-08, 13:26
Καλώς τον Tanfoglio!!! V:))

Χαιρετίσματα στα παιδιά της συμπρωτεύουσας!!! (2f)
Με το καλό και στο καινούργιο μοντελοδρόμιο!!!!

tanfoglio
01-07-08, 13:34
Γεια σου Τρύφωνα!

Περιμένω και εγώ ενημέρωση από Δημήτρη μπας και ενταχθώ κάπου γιατί μέχρι τώρα για διάφορους λόγους έμεινα μακριά από ΕΑΘ και από ότι βλέπω καλά έκανα...

Περιμένουμε λοιπόν μια ενημέρωση για τα νέα δεδομένα.
Καλώς σας βρήκα όλους (γνωστους από παλιά αλλά και νέους!)

Γιώργος

blackbird
17-07-08, 08:35
τελικα που θα γινει το καινουριο μοντελοδρομιο της Ε.Α.Θ. ? υπαρχει καμια εξελιξη, κανα νεο ?

mastoras
17-07-08, 13:29
blackbird μετακινήθηκε το ποστ που έκανες, σε αυτό το θέμα, για να μπορέσει να σχολιαστεί η ερώτηση σου ;)

Kαι απαντώ στην ερώτηση σου.

Και εσένα τι σε μέλει ? Αφου ελικόπτερο πετάς :D :D

Όπου και να πάει η ΕΑΘ εμείς "κοκο" γιοκ !!!!!! Αλλα αυτό δεν μας νοιάζει καθόλου. Διάβασε προσεχτικά παραπάνω και ρώτα μου ότι θέλεις .;)

blackbird
17-07-08, 14:28
μονο για αεροπλανα θα ειναι? τα ελικοπτερα απαγορευονται?

mastoras
17-07-08, 17:29
Ρε Γιώργη μη με τσιγκλάς ^-^ Ειναι δυνατόν να επιτρέψουν τα ελικόπτερα ?:mad:
Και σε εμάς τι θα πούνε μετά ? :confused:

mastoras
10-08-08, 14:04
Κατόπιν ωρίμου σκέψεως, προσπαθώντας να λύσουμε ένα μεγάλο σημαντικό πρόβλημα, σχετικά με χώρους συγκέντρωσης, εκπαίδευσης, και πτήσεων με αντικείμενο τον αερομοντελισμό στην θεσ/νικη, πάρθηκε η απόφαση να προχωρήσουμε στην υλοποίηση μιας ιδέας που συζητούσαμε πριν από πολύ καιρό.

Η αγάπη μας για τον αερομοντελισμό, ήταν η αφορμή να ξεπεράσουμε ολα τα εμπόδια, και με την συμβολή ενός δυνατού Δήμου, στα πλαίσια ενός τουριστικού προγράμματος, σε σύντομο χρονικό διάστημα, οι αερομοντελιστές της Θεσ/νικης θα έχουν τον δικό τους "ιδιωτικό" χώρο.

Δυο από τις επιλεγμένες εδώ και καιρό τοποθεσίες, βρίσκονται στα στάδια της μελέτης, και με την βοήθεια των ανθρώπων που πιστέψανε το όραμα μας, πολύ σύντομα, θα ανακοινώσουμε περισσότερα!!!!!

Μερικά από τα νέα που έχουμε, και καινούργιες ιδέες που προέκυψαν !!!!

Οι δυο χώροι που έχουν επιλεγεί για την δημιουργία ενός νέου μοντελοδρομίου, βρίσκονται στα τελικό στάδια απόφασης, της παραχώρησης του ενός, εντός του Δήμου Θέρμης, η της ενοικίασης του δεύτερου στην περιοχή του Δήμου Ανθεμούντας.

Η εκμετάλλευση αυτών των νέων χώρων, σε επίπεδο επιχειρηματικής δραστηριότητας [ιδιωτικό μοντελοδρόμιο] ΤΕΛΙΚΑ ....ειναι κάτι που τους περισσότερους από εμάς δεν μας ικανοποιεί ιδιαίτερα.

Αρκετοί από εμάς είμαστε μέλη αερομοντελιστικών συλλόγων, και ένα μικρό ποσοστό από το σύνολο των ενδιαφερομένων, αθλητές, μας αρέσει η ιδέα ότι οι στόχοι μας θα μπορούσαν να επιτευχθούν μέσα από μια συλλογική προσπάθεια. Είναι όμως εφικτό αυτό ? w[;,,

Προέκυψε η ιδέα, για την δημιουργία ενός νέου αερομοντελιστικού συλλόγου στην Θεσ/νικη, γιατί έτσι θα έχουμε την δυνατότητα να αντλήσουμε ένα μεγαλο κομμάτι των εξόδων, από κρατικά κονδύλια. Ενώ στην περίπτωση του ιδιωτικού χώρου club, αυτό δεν υφίσταται ούτε στο ελάχιστο.

Θα παρθούν αποφάσεις σύντομα, και στην συνέχεια θα το συζητήσουμε μέσα από αυτό το θέμα εδω στο petame.gr, ζητώντας και την συμμετοχή των αερομοντελιστών της Θεσ/νικης που ζητούν κάτι διαφορετικό από αυτό που είχαν μέχρι σήμερα ;;)

giannisx
10-08-08, 17:38
Mέχρι στιγμής προσωπικά έχω ακούσει για 4 ιδιωτικά μοντελοδρόμια
που πάνε να γίνουν στη Θεσσαλονίκη,από 4 διαφορετικούς ανθρώπους.
Τελικά πάλι έχουμε την πρωτιά...είμαστε η πόλη με τα περισσότερα
μελλοντικά αερομοντελοδρόμια:>>>:>>>:LLLLL:LLLLL:LLLLL

tanfoglio
11-08-08, 10:49
Αν και στόχος μου είναι να κρατήσω τον αερομοντελισμό "μου", σε επίπεδο hobby πάσει θυσία, και να πετώ ελεύθερα, όπως μέχρι σήμερα (από πολύ παλιά!), είμαι ανοιχτός σε νέες προοπτικές στην πόλη μας και περιμένω να ακούσω με ενδιαφέρον...

Γιώργος

mastoras
12-08-08, 00:47
Mέχρι στιγμής προσωπικά έχω ακούσει για 4 ιδιωτικά μοντελοδρόμια
που πάνε να γίνουν στη Θεσσαλονίκη,από 4 διαφορετικούς ανθρώπους.

Αυτό ένα πράγμα σημαίνει μόνο. Ότι η Θεσ/νίκη έχει χώρους για την δημιουργία μοντελοδρομίων........και μάλιστα πολλούς.

Οπως επίσης και η Θεσ/νικη έχει πάρα πολλούς ενεργούς αερομοντελιστές, και απίστευτα μεγάλο αριθμό υποψηφίων που ενδιαφέρονται για το χόμπυ. ;;)

tanfoglio
12-08-08, 09:06
Αυτό δεν σημαίνει απαραιτήτως Δημήτρη ότι όλοι θέλουν να ενταχθούν κάπου...Ειδικά βλέποντας όλα αυτά που γίνονται ή δεν γίνονται ανά την Ελλάδα στις λέσχες. Εσύ τα ξέρεις πολύ καλύτερα.

Εάν καταφέρουμε - καταφέρετε, να κάνουμε κάτι στο οποίο το κλίμα θα είναι όπως στο "πετάμε", τότε θα υπάρχει μέλλον.

Πολλοί πετάνε σε μέρη που δεν τα ανακοινώνουν γιατί θέλουν την ησυχία τους και όχι την βαβούρα της "διοίκησης"... Ένας από αυτούς έγινα και εγώ γιατί δεν μου άρεσαν αυτά που έβλεπα...

Γιώργος
(Παρόλα αυτά λέω τα μέρη που πετάω...!)

mastoras
12-08-08, 09:53
Εχω στον κήπο μου μια μεγάλη μηλιά. Ο γείτονας την κλαδεύει, ένας φίλος την ραντίζει, εγώ έχω αναλάβει το πότισμα, και όταν έρθει ο Σεπτέμβρης, και μαζέψουμε τα μεγάλα και κατακόκκινα μήλα, τα μοιράζουμε σε όλους τούς φίλους, ακόμα και στους περαστικούς.

Αυτή ειναι η ικανοποίηση μας, εμείς που φροντίσαμε ωστε το δένδρο να αποδώσει καρπούς. Δεν κάτσαμε να φάμε μόνοι μας 4 μεγάλα τελάρα, μέχρι να σκάσουμε.:D

Και τέτοιους αερομοντελιστικούς συλλόγους [μηλιές] έχω γνωρίσει αρκετούς, ανά την Ελλάδα. Οπως και άξιους περιβολάρηδες [προέδρους] έχω δει, που χύνουν ιδρώτα, μαζί με λίγα μέλη, για να απολαύσουν όλοι τους καρπούς.

Απλώς εμείς εδώ [θεσ/νικη] έτυχε να πέσουμε σε μελίγκρα. >:D

Jupiter28
12-08-08, 11:46
τιποτα δεν εχει αλλαξει
και τιποτα δεν ειναι οπως παλια

Χ & Π. Κατσιμιχας

tanfoglio
12-08-08, 13:25
Και τέτοιους αερομοντελιστικούς συλλόγους [μηλιές] έχω γνωρίσει αρκετούς, ανά την Ελλάδα. Οπως και άξιους περιβολάρηδες [προέδρους] έχω δει, που χύνουν ιδρώτα, μαζί με λίγα μέλη, για να απολαύσουν όλοι τους καρπούς.

Απλώς εμείς εδώ [θεσ/νικη] έτυχε να πέσουμε σε μελίγκρα. >:D

Συμφωνώ απολύτως! Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο...

Γιώργος

giannisx
12-08-08, 15:11
βρήκα και πέμπτο άτομο...:D:D
Δημήτρη έχει χώρους,αλλά σε κανενός το σπίτι δίπλα
..που καλομάθαμε...

mastoras
12-08-08, 22:45
βρήκα και πέμπτο άτομο...:D
Δημήτρη έχει χώρους,αλλά σε κανενός το σπίτι δίπλα
..που καλομάθαμε...

Μην γελάς καθόλου Γιάννο !!!! Ας κάνουμε τον σταυρό μας να αποκτήσει η πόλη παραπάνω από ένα μοντελοδρόμιο. Έστω και αυτό να ειναι ιδιωτικό, δεν τρέχει τίποτα !!!! :p

Όπως και να το κάνεις, δεν χωράμε σε καμιά περίπτωση σε ένα μοντελοδρομιο. Αεροπλάνα, ελικόπτερα, ανεμόπτερα, ηλεκτρικά.....θέλουμε χώρους. w[;,,

Η αλήθεια ειναι ότι δίπλα στο σπίτι μας, δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Άλλα και τα 35 χιλιομ. ......πάλι δεν ειναι τίποτα.

Όσο για τον 5ο που βρήκες, εάν μιλάμε για τον ίδιο άνθρωπο, αυτό ειναι γεγονός. Τον χώρο τον έχει, δραστηριότητα αεροπορική υπάρχει, ένα συνεταιράκι ψάχνει........και ξεκινάνε !!!! ;;) Και αναφέρω την περιοχή [Τσάνταλη] για να μην λένε μερικοί που δεν έχουν την ικανότητα να μοιράσουν ένα καρπούζι στα 4, ότι "πετάω μπούρδες"

giannisx
12-08-08, 23:11
Χεχ.
Δεν διαφωνώ με τίποτα.
Μακάρι να βρεθεί χώρος γιατί άρχισαν οι τρεμούλες <??
Ώστε οι 5 γίναν έξι?Για πες για πες λολ
γιατί 5ο εννοούσα τον εαυτό μου μπουχεχε.Αστειεύομαι..προφάνως=B=
Εύχομαι τα καλύτερα και στην ΕΑΘ ,αλλά και σε όλους που θα το ξεκινήσουν και στη πράξη.
Από μένα ότι θέλετε.;;)

mastoras
13-08-08, 13:28
τιποτα δεν εχει αλλαξει
και τιποτα δεν ειναι οπως παλια

Χ & Π. Κατσιμιχας

jupiter28 εύστοχος ο τίτλος του τραγουδιού, σχετικά με το θέμα :D, άλλα δεν γνωρίζεις, ακόμα, όπως και το σύνολο των αερομοντελιστών ότι εδώ και καιρό έχει συγκροτηθεί και δραστηριοποιείτε στον χώρο του αερομοντελισμού το Κ.Ν.Ε.Α.

=B=ΚΙΝΗΜΑ ΝΕΩΝ ΕΘΕΛΟΝΤΩΝ ΑΕΡΟΜΟΝΤΕΛΙΣΤΩΝ =B=

mastoras
13-09-08, 11:51
Αν και βαδίζουμε με ρυθμό χελώνας, για να μπορέσουμε να ξεμπλοκάρουμε από το μοντελοδρομιακό σύνδρομο =B= που εχει καταλάβει τον αερομοντελιστικό κόσμο της Θεσ/νικης, έχουμε διάφορα νέα !!!!!!

1] Η δημιουργία ενός νέου αερομοντελιστικού συλλόγου για την Πόλη της Θεσ/νικης ειναι κάτι το αναπόφευκτο. Δεν ειναι εύκολο, λόγω των πολλών εξόδων που απαιτούνται, ιδίως αυτές τις δύσκολες οικονομικά περιόδους, άλλα είμαστε αισιόδοξοι και πιστεύουμε ότι θα ακολουθήσουν πολλοί, όταν ανακοινωθεί κάτι τέτοιο.

2] Επειδή σύλλογος χωρίς μοντελοδρομιο δεν υφίσταται, όπως έχουμε πει στα πιο επανω ποστ, έχουμε επιλέξει μερικούς χώρους. Το μόνο που μας ζορίζει να πάρουμε μια απόφαση, ειναι η βολική πρόσβαση των αερομοντελιστών από όλη την Πόλη. Εδώ θα χρειαστούμε την γνώμη σας.

Έχουμε έναν τεράστιο χώρο στην περιοχή της Λίμνης Κορώνειας, επανω από τον εθνικό δρόμο, με καταπληκτικό προσανατολισμό, χωρίς εμπόδια, και άπλετο ορίζοντα. Άσφαλτος μέχρι το χωράφι των 20 στρεμμάτων, ρεύμα και νερό προϋπάρχουν, και βρίσκεται πλησίον του χωριού Αγ. Βασίλειος, σχεδόν δίπλα στον δρόμο που κατεβαίνει από τον Χορτιάτη.

Μια άλλη τοποθεσία και σε ιδιόκτητο χωράφι 10 στρεμμάτων, που γειτνιάζει με κοινοτικές εκτάσεις, με ύδρευση πλησίον κεντρικού επαρχιακού δρόμου, βρίσκεται 16χιλ μετά την Ραιδεστό προς Πολύγυρο. Απόσταση από περιοχή Ντεπω 32 χιλιομ. ακριβως.

Ίδωμεν :p:p

vhal
13-09-08, 13:18
Παρακαλώ, τον άλλο χώρο, που δεν θα χρησιμοποιήσετε, τυλίξτε τον σε συσκευασία δώρου και στείλτε τον σε μας εδώ κάτω στην Ανατολική Αττική

Βαγγέλης

mastoras
13-09-08, 14:03
Μέσα σε όλα που ακούγονται για το πρόβλημα των μοντελοδρομίων στην Θεσ/νικη, και επί της ευκαιρίας της επίσκεψης μας σε ένα εγκαταλελειμμένο κρατικό αθλητικό κέντρο του Νομού, έβγαλα μερικές φώτο, για να δούμε τι θα μπορούσαμε να έχουμε !!!!

mastoras
13-09-08, 14:08
Παρακαλώ, τον άλλο χώρο, που δεν θα χρησιμοποιήσετε, τυλίξτε τον σε συσκευασία δώρου και στείλτε τον σε μας εδώ κάτω στην Ανατολική Αττική

Βαγγέλης

Χε Χε Χε !!!!! Καλοοοο ;;)

Παντως άνευ πλάκας Βαγγέλη, εγώ πιστεύω ακράδαντα ότι χώροι υπάρχουν παντού. Απλώς θέλει τρέξιμο, διάθεση πολυτίμου χρόνου, έξοδα κτλ, για να βρεθούν λύσεις.

Ένα χωράφι στο κάτω κάτω ζητάμε όλοι μας. Ένα χωράφι "ρε γαμώτο" με χορτάρι........τίποτα άλλο !!!!! <??

tanfoglio
15-09-08, 07:56
Χε Χε Χε !!!!! Καλοοοο ;;)
Ένα χωράφι στο κάτω κάτω ζητάμε όλοι μας. Ένα χωράφι "ρε γαμώτο" με χορτάρι........τίποτα άλλο !!!!! <??

Αυτό είναι το δύσκολο! Αν είχαμε και το χορτάρι στην Ελλάδα, θα είμασταν παράδεισος.
Ας σοβαρέψουμε λίγο. Δημήτρη αυτό της Κορώνειας, έχει αρκετή απόσταση από την Εθνική? Ή θα μας φύγει κανα αεροπλάνο προς τα εκεί και θα έχουμε άλλα?

Πάντως για εμένα που είμαι Χορτιάτη, μου ταιριάζει γάντι...Το άλλο μου πέφτει μακριά. Αλλά για μένα έχει και ένα άλλο μειονέκτημα. Μπερδεύεται με την πολλή κίνηση της περιοχής. Φυσικά η πλεοψηφία κερδίζει και ακολουθούμε όλοι!...

Γιώργος

stargazer
17-09-08, 11:42
τωρα που χειμωνιαζει πολλα χόρτα απο αλλανες θα εξαφανιστουν και θα αποκαλυψουν εμορφες αλλανες οποτε θα την βολέψουμε::)

mastoras
18-09-08, 00:59
Δυστυχώς φίλε stargazer για εμάς που μάθαμε να πετάμε σε μοντελοδρομιο, ειναι κατάντια να πετάμε σε αλάνες !!!!!

Γιώργο ειναι πολύ μακριά και από την εθνική, άλλα και από τον επαρχιακό Χορτιάτη -αγ βασίλειο. Το σχεδόν δίπλα που λέω, ειναι σχετικό, και αφορά την πρόσβαση στον χώρο. 2 χιλιόμετρα με το αυτοκίνητο δεν είναι τίποτα !!!;;)

Για ποια κίνηση της περιοχής μιλάς ? Ο επαρχιακός ειναι άδειος πάντα, με την εθνική οδό δεν έχουμε καμιά σχέση. Πίσω και αριστερά απο "Κοθάλη κεραμουργεία"

psomaras
18-09-08, 01:40
Γιατι ρε παιδια εγω σε αλανες πεταω@P@
Τι πειραζει που ειμαι αλανιαρης???????????

mastoras
18-09-08, 02:34
Εαν φίλε psomaras έβρισκες μια παρέα στην ηλικία σου, και στα ίδια αερομοντελιστικά γούστα, οργανωμένους σε ένα μοντελοδρομιο που μαζεύονταν κάθε τετάρτη και σαββατοκύριακο για χαβαλέ και πτήσεις, πες μου ειλικρινά θα προτιμούσες την μοναξιά της αλάνας ?

blackbird
18-09-08, 09:06
μαλλον θα πρεπει να βρεθει χωρος κοντα στη θεσ/νικη ,για πτηση τις καθημερινες και το σ/κ γιαννιτσα!!!!!!!!!

psomaras
18-09-08, 12:06
Εχω παει στη Ρεδαιστο κι εχω γνωρισει παιδια στην ηλικια μου με πολυ χαβαλε και πολλες γνωσεις αλλα ελα που εμαθα να πεταω 10 λεπτα απο το σπιτι μου και το μοντελοδρομιο μου φαινεται μακρια!!!!!
ΚΑΚΟΜΑΘΑ@P@

tanfoglio
18-09-08, 13:43
Φίλε Νίκο πέτα ελεύθερα όπου μπορείς. Καλά κάνεις. Και φυσικά αν έχουμε κάτι στα 10 λεπτά δύσκολα θα πάμε αλλού. Όμως όταν ανεβαίνουν λίγο οι απαιτήσεις με giant scale μοντέλα ή jet, τότε δυσκολεύουν λίγο έως πολύ τα πράγματα...
Γι αυτό και πολλοί ξαναγυρίζουμε στα μικρά και πάντα έχουμε κάτι στο αυτοκίνητο για "όπου βρούμε"!...

Γιώργος

mastoras
19-09-08, 12:05
Εχω παει στη Ρεδαιστο κι εχω γνωρισει παιδια στην ηλικια μου με πολυ χαβαλε και πολλες γνωσεις αλλα ελα που εμαθα να πεταω 10 λεπτα απο το σπιτι μου και το μοντελοδρομιο μου φαινεται μακρια!!!!!
ΚΑΚΟΜΑΘΑ@P@

Φίλε Αερομοντελιστή psomaras, μια και πήγες στην Ραιδεστό και γνώρισες το κλίμα του οργανωμένου αερομοντελισμού, τι θα έλεγες εάν σου πρότεινα να συμμετέχεις στην δημιουργία του νέου αερομοντελιστικού συλλόγου, που πρόκειται να γίνει στην Θεσ/νικη ? ;;)

psomaras
19-09-08, 16:08
Γιατι οχι!!!

mastoras
19-09-08, 19:25
Ωραία @P@περιμένω κάλεσμα, να πετάξουμε ελικόπτερο η αεροπλάνο και να τα πούμε ;;)

Βλέπω οργανώνεται μάζωξη, και μην αφήσετε έξω τα ορφανά :p

psomaras
21-09-08, 22:54
Τελικα τι γινεται με αυτο που λεγατε?
Θα γινει νεος συλλογος?
Αν γινει δεν πρεπει να εχει και μοντελοδρομιο???

mastoras
22-09-08, 00:09
Φίλε psomaras η δημιουργία ενός συλλόγου, και η απόκτηση ενός μοντελοδρομίου για χρήση των μελών του, δεν απλή υπόθεση. Όλα βασίζονται στην συλλογική προσπάθεια των φίλων και μελών που απαρτίζουν μια οργάνωση-σύλλογο.

Οι σύλλογοι δεν ειναι μαγαζιά, και τα μέλη τους οι καλοί πελάτες. Εάν δεν δουλέψουν όλοι μαζί [συλλογική προσπάθεια] τίποτα.....μα τίποτα δεν μπορεί να γίνει.

Μια μικρή ομάδα αερομοντελιστών από την Θεσ/νικη, έχει αυτήν την διάθεση, να προχωρήσει στην δημιουργία, ενός νέου αερομοντελιστικού συλλόγου, άλλα δεν παύει να ειναι μια μικρή ομάδα. Εαν έρθουν κοντά μερικές άλλες ομάδες, φίλοι του χόμπι, και γίνουμε πολλοί, τότε υπάρχουν ελπίδες, για κάτι νέο, για νέους και παλιούς λάτρεις του αγαπημένου αυτού χόμπι.

Είμαστε μεγάλη πόλη, και μαζί με τα περίχωρα, υπάρχουν πολλοί αερομοντελιστές που ειναι σκόρπιοι από εδώ και εκεί . Δεν υπάρχει περίπτωση να μαζευτούν ποτέ όλοι μαζί, και να δημιουργήσουν έναν σύλλογο, γιατί απλά όλο και θα υπάρχουν διαφορετικές απόψεις σε μια τέτοιου είδους βεβιασμένη κίνηση.

Αυτό που μπορεί να γίνει, ειναι να δημιουργηθούν μικρά συνοικιακά club, όπως ειναι το heli club Μακεδονία στην ανατολική μεριά της πόλης, και στην συνεχεία αυτοί που θα δείξουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον για το χόμπι, θα μπορέσουν να συσπειρωθούν και να στήσουν όλοι μαζί έναν υγιή πλέον αερομοντελιστικό σύλλογο.

Η πρόταση που σου έκανα, εάν ήθελες να ενταχθείς σε έναν νέο σύλλογο που πρόκειται να δημιουργηθεί, είχε αυτήν την έννοια. Πρώτα οργανώνεστε σαν ομάδα στην περιοχή που πετάτε, αλάνες-χωράφια-πίστες, και στην συνέχεια όλοι μαζί το συζητάμε, αφού γνωριστούμε καλύτερα μεταξύ μας.

Τα λέμε !!!! ;;)

tanfoglio
22-09-08, 12:27
Να κάνω μια ίσως extreme ερώτηση, η οποία΄ίσως είναι και στα όρια της παρεξήγησης. Αυτό που χρειαζόμαστε αυτοί την στιγμή είναι συλλόγους ή μοντελοδρόμια???
Τα παιδιά που πετάνε κάτω στην Αθήνα στα ιδιωτικά μοντελοδρόμια, αισθάνονται την ανάγκη ύπαρξης συλλόγου λέτε????
Ας μας πουν και οι ίδιοι...
Εγώ προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι για άλλον ένα σύλογο, αλλά για πολλά μοντελοδρόμια...Αν αυτά γίνονται με την επένδυση ή δωρεά ενός ιδιώτη έχει καλώς. Αν για να γίνουν απαιτείται η δημιουργία συλλόγου τότε το συζητάμε...
Δεν το νομίζω πάντως ότι απαιτείται...αφού άλλωστε υπάρχουν τα παραδείγματα δίπλα μας...

Γιώργος
Συγνώμη, αλλά έχω μάθει να είμαι πρακτικός και γρήγορος. Αν ένας ιδιώτης κάνει ένα μοντελοδρόμιο για να πετώ άνετα, ΄τότε θα γίνω σίγουρα συνδρομητής του μοντελ/μίου. ---Όλα τα άλλα έρχονται δεύτερα για εμένα με τον ελάχιστο χρόνο και τις λίγες ευκαιρίες για πτήσεις που έχω...

Ξέρω ότι θα δημιουργήσω αντιδράσεις, αλλά ας είναι και έτσι....

mastoras
22-09-08, 18:14
Δεν δημιουργείς καμιά αντίδραση φίλε Γιώργο. Ιδιωτικό και πάλι ιδιωτικό μοντελοδρομιο, ούτε συζήτηση.

Μακάρι να βρεθεί καποιος να επενδύσει σε ένα τέτοιο έργο, και θα τον φιλάμε τα μάγουλα όλη την ημέρα......αλλά που !@/-=}{{

Σκεφτόμαστε συνεχώς διάφορες άλλες μεσοβέζικες λύσεις, συνεταιρισμοί, club, εταιρίες κτλ, για να σωθούμε ........μερικώς w[;,,

Από την άλλη μεριά, όμως ένας σύλλογος μπορεί να αποκτήσει ένα μοντελοδρομιο κόστους αρκετών χιλιάδων ευρώ, δωρεάν, με κατάλληλες και έξυπνες ενέργειες ;;)

Ίδωμεν !!!!!

tanfoglio
23-09-08, 00:32
Το κακό Δημήτρη είναι ότι τέτοιες "ανησυχίες" έχεις εσύ και κάνα δυο ακόμα ρομαντικοί. Ο υπόλοιπος κόσμος, τα νέα τα παιδιά με την όρεξη που είναι????
Βαριούνται, ντρέπονται ή κάτι άλλο?
Γι αυτό λέω ότι ο ιδιώτης θα μας σώσει...Δεν διαφωνώ με όσα λες. Τα ξέρω και εγώ καλά από άλλο άθλημα στο οποίο είμαι μέλος του ΔΣ συλλόγου με αθλητική δραστηριότητα κ.λ.π.. Ίσως και για αυτό να έχω κουραστεί κιόλας με τους συλλόγους. Γιατί ξέρω από πρώτο χέρι, τις χορηγείες, την κρατική βοήθεια, τους 4-5 γραφικούς που πάντα τρέχουν κ.λ.π, κ.λ.π.
Για να δούμε,...
Πες, πες κάτι μπορεί να βγει...

Γιώργος

mastoras
27-09-08, 10:25
Πρέπει να πάρουμε μια απόφαση να τελειώνουμε. >:(

Τα μέλη του heli club να μαζευτούμε από βδομάδα και να αποφασίσουμε. 35 χιλιομ από το Ντεπώ, προς Πολύγυρο. Η εδώ η Αγ.Βασίλειο. Τι περιμένουμε άλλο ?

Το μάνα εξ ουρανού ? <??

ecologist
22-10-08, 11:32
αεροπορικη ακαδημια στην θεσσαλονικη? <??
http://www.aeolus.gr/index.jsp?extLang=

ξερει κανεις τιποτα, ειναι και μοντελοδρομιο μαζι. Διαβασα οτι βρισκεται στην ρεδεστο.

του φιλου aeolus απο το φορουμ ειναι ? εγινε τελικα αυτο που λεγατε, εεεεερχομαι @P@

tanfoglio
23-10-08, 15:18
Ο φίλος GiannisX του Aeolus-rc δεν έχει καμία σχέση. Όλα τα μαθαίνετε πολύ γρήγορα!!! Είναι πολύ καινούργια σχολή για full scale αεροπλάνα και PL πτυχία...Κάτι αντίστοιχο με την Prel που ξέρετε, αλλά πιο πάνω! στα πτυχία...

Γιώργος

mitsos
01-11-08, 14:25
Γεία σας είμαι και εγώ απο θεσ/νικη και συγκεκριμένα καλαμαριά θα τα λέμε συχνά απο το φόρουμ αλλα και από καμιά συνάντηση ::)

mastoras
02-11-08, 04:15
Καλώς ήρθες στην παρέα του petame φίλε mitsos.

Στο στρατόπεδο Κοδρα συναντούνται κάθε Σ/Κ αρκετοί μοντελιστές με ηλεκτρικά κυρίως αερομοντέλα.

Εαν όμως εχεις θερμικό αεροπλάνο θα πρέπει να βρεθείς με τους "μερακλήδες" αερομοντελιστές της πόλης. Ένας από αυτούς είναι και ο Γιάννης Χ, μέλος του petame. ;;)

Εαν όμως έχεις ελικοπτερικές ορέξεις, τότε τα πράγματα δυσκολεύουν w[;,, καλύτερα να ασχοληθείς με την μουσική τέχνη, γιατί ακόμα και τσέλο να παίζεις φίλους θα βρεις. :D

Υ.γ. Υπόψιν ότι σε αυτό το αερομοντελιστικό φορουμ, επιτρεπετε το χιούμορ, και καλαμπουριζουμε ελεύθερα :p

mastoras
04-11-08, 01:05
Εαν όμως έχεις ελικοπτερικές ορέξεις, τότε τα πράγματα δυσκολεύουν w[;,, καλύτερα να ασχοληθείς με την μουσική τέχνη, γιατί ακόμα και τσέλο να παίζεις φίλους θα βρεις. :D

Θα ήθελα να διευκρινίσω την παραπάνω μου πρόταση, καθώς αρκετοί μου φίλοι αναστατώθηκαν :D
Καθώς όλα τα ελικόπτερα της Θεσ/νίκης μετακόμισαν στα Γιαννιτσά, είναι σχεδόν αδύνατο ο νέος μας φίλος να βρει παρέα ελικοπτεράδων που να πετάνε στην Θεσ/νίκη, οπότε είναι το ίδιο αδύνατον να κάνει και φίλους αερομοντελιστές που ασχολούνται με τα ελικόπτερα. Με μια βόλτα στα Γιαννιτσα, όμως εκεί θα τα δεί και θα τα βρεί όλα !!!!

psomaras
04-11-08, 17:28
Μια ερωτηση!! Καθε ποτε πατε στα Γιαννιτσα??
Ενα ελικοπτερακι περιμενει να το πεταξω@P@

blackbird
04-11-08, 18:26
Σαββατοκυριακο σιγουρα .@P@@P@@P@@P@

psomaras
04-11-08, 19:38
Την Κυριακη μπορω να ερθω???
Θα βρω βοηθεια για να ρυθμισω το ελικοπτερακι???
ΑΑΑ! Πως θα ερθω???
@P@

psomaras
09-11-08, 18:06
Λοιπον....Ενα μεγαλο ευχαριστω στον Γιαννη (RC Αντωνιαδης) απο τα Γιαννιτσα! Σημερα το πρωι setαρε και πεταξε το t-rexακι μου@P@@P@

:/)-:/)-

iiyamaflatron
10-11-08, 11:26
επίτέλους ειναι στα τελειώματα . Νομιζω οτι σε λιγες μέρες θα ειναι έτοιμο.

βρισκεται 1,7 χλμ ανατολικότερα απο το παλιό . και ειναι πολυ καλύτερο απο το παλιο

Δες στο σιτε της ΕΑΘ

mastoras
19-01-09, 13:48
Τα νέα από τον τόπο μας !!!!

Με έκπληξη και χαρά διάβασα ένα δημοσίευμα [ανεπίσημη αναφορά] στο "άλλο" φόρουμ.

Για δείτε εδώ (http://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=7946.msg78894#msg78894)

Αφορά τους "ταλαίπωρους" ελικοπτεράδες........ :D

mastoras
25-01-09, 17:08
Μήνυμα προς τα "ελικόπτερα" της θεσ/νικης !!!!

Προφανώς δεν έχετε αντιληφθεί ότι το κατάστημα AEOLUS (http://www.aeolus-rc.com/)
έφερε ελικοπτερικό καύσιμο.

Μην ταλαιπωρήστε άλλο !!!!! <??

angel
03-02-09, 17:10
Γεια σε ολους
Μια απορια..
Μια ερωτηση...υπηρχε ελλειψη σε ελικοπτερικο καυσιμο στην θεσσαλονικη!?!?
Ταλαιπωρηθηκε κανεις...?~b~

mastoras
04-02-09, 10:12
Τα δυο τελευταία χρόνια υπάρχει συστηματική έλλειψη καυσίμου cool power που χρησιμοποιούν κατά κόρον, οι παθιασμένοι χομπίστες, και οι αθλητές της Θεσ\νίκης και των γύρω νομών.

Σε κάποια μαγαζιά όντως μπορεί να το βρει κανείς, αλλά σε τιμή απαγορευτική [ 36-38€ το γαλόνι 20%] για τόσο συστηματική χρήση και κατανάλωση.

Δυστυχώς από ότι πληροφορήθηκα στην συνέχεια, ούτε ο aeolys μπορεί να τροφοδοτήσει σε τόσο μεγάλες ποσότητες την ζήτηση. Οπότε η προμήθεια συνεχίζεται να γίνεται από την Αθήνα [όποτε υπάρχουν], με την επιβάρυνση του κόστους των μεταφορικών [κιβώτιο-κιβώτιο] και την επικινδυνότητα που συνάδει με αυτό.

Επομένως ΝΑΙ !!! υπάρχει ταλαιπωρία.......και μεγάλη μάλιστα. w[;,,

angel
04-02-09, 11:40
Ελα ρε παιδια..εχει γεμισει η αγορα ηλεκτρικα ελικοπτερα..!
Και οι μπαταριες τι θα κανουν ,θα πεθανουν?Συνομωσια!!'!'!'
(χαχα..)

mastoras
08-03-09, 14:07
Αν παρακολουθείς το petame.gr φίλε Μάνο, ρίξε και μια ματιά σε μια δική μου πρόταση που ο μοναδικός αποδέκτης της ήταν........ο εμπνευστής της :D και φυσικά ο καλός μου φίλος Σάκης !!!! ;;)

Χορός Αερομοντελιστών (http://www.petame.gr/forumv/showthread.php?t=1766)

mitsos
23-03-09, 00:02
βρε βρε να μαι ξανά σαν τα κρύα τα νερά :D

κόδρα κάθε πότε πάτε ? μια φορά πήγα πρωί αλλά δεν βρήκα κανέναν w[;,, (δουλιές ξέρετε `M` )

α και αεροπλανάς είμαι χεχε άρα δεν υπάρχει πρόβλημα !@/-=}{{

f0tak1s73
05-05-09, 00:51
Με το θεμα των ελικοπτερων στο μοντελοδρομιο της Ε.Α.Θ τι γινετε?????
φιλικα Φωτης

mastoras
05-05-09, 09:56
Το θέμα με τα ελικόπτερα στην ΕΑΘ έχει τακτοποιηθεί εδώ και καιρό.

Θεσπίστηκαν νέοι κανονισμοί, από το Δ/Σ και όσοι τους δέχτηκαν, παραμένουν μέλη και πετάνε τα ελικόπτερα τους κανονικά.

Ένας από τους νέους κανονισμούς είναι ότι επιτρέπεται η χρήση του διαδρόμου μέχρι τις 10π.μ όλες της ημέρες. Και αυτό φυσικά όταν υπάρχουν αεροπλάνα που περιμένουν να πετάξουν.

Το βρίσκω απόλυτα σωστό και λογικό, γιατί όπως ξέρουν όλοι, αεροπλάνα μπορούν και πετάνε πολλά μαζί, ενώ το ελικόπτερο χρειάζεται τον διάδρομο και τον χώρο πτήσης μόνο του.

Εάν οι ελικοπτεράδες της Θεσ/νικης θέλουν τον δικό τους χώρο πτήσης, δεν έχουν παρά να βάλουν το χέρι στην τσέπη, και να φτιάξουν το δικό τους μοντελοδρόμιο, όπως έκαναν και οι αεροπλανάδες.

Προτάσεις έχω καταθέσει για αυτό το θέμα πολλές φορές, για την δημιουργία νέου αερομοντελιστικού συλλόγου, η ακόμα και για ιδιωτικό club, το heli club Μακεδονία, υπάρχει ήδη από το 2007.......και κανείς δεν ενδιαφέρθηκε.

Μας "γυαλίζει" ο διάδρομος και ο χώρος πτήσης του νέου μοντελοδρομίου της ΕΑΘ, με πρώτο και καλύτερο εμένα, αλλά δεν είναι δίκαιο να έχουμε απαιτήσεις σε έναν χώρο που κατασκευάστηκε από το ταμείο και την τσέπη μοντελιστών που ασχολούνται μόνο με αεροπλάνα.

Ας βολευτεί όποιος θέλει στην ΕΑΘ, με τους νέους κανονισμούς, η άλλη λύση είναι στον χώρο πτήσεων στα Γιαννιτσά, και εάν κάτι από τα δυο δεν μας ταιριάζει, τότε στα "τσαΐρια" και μόνοι μας !!! w[;,,

f0tak1s73
05-05-09, 14:02
Γιαννιτσα και παλι Γιαννιτσα οχι θα τρεχουμε στο μοντελοδρομιο για να πεταμε μιση ωρα και αν εχουμε και κανενα αεροπλανα στο κεφαλι μας .......... καλο θα ηταν φιλε μαστορα να δημιουργησουμε ενα χωρος για τα ελικοπτερα αλλα πιστευω πως καλο θα ηταν να μαζευτουμε καμια 10αρια ελικοπτεραδες και να βρουμε ενα χωρο πτησεις που να καλυπτει τις αναγκες μας προσωρινα και σιγα σιγα να αναπτυχθουμε.
Φιλικα Φωτης

ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ
05-05-09, 16:09
Και αστο φιναλε φιναλε ελατε στα Γιαννιτσα στο μοντελοδρομιο μας που βγαζει αθλητες πρωταθλητες.....!!!!!

mastoras
05-05-09, 23:50
.......... καλο θα ηταν φιλε μαστορα να δημιουργησουμε ενα χωρος για τα ελικοπτερα αλλα πιστευω πως καλο θα ηταν να μαζευτουμε καμια 10αρια ελικοπτεραδες και να βρουμε ενα χωρο πτησεις που να καλυπτει τις αναγκες μας προσωρινα και σιγα σιγα να αναπτυχθουμε.
Φιλικα Φωτης

Ας τσουλήσει αυτή η χρονιά και βλέπουμε !!!!! ;;)

ppanos
07-05-09, 11:12
Χαιρετώ το forum

Εγώ απλά θα παρουσιάσω την δικιά μου εμπειρία.Προσπαθώντας λοιπόν να βρώ κάποιους που πετάνε με θερμικά ελικόπτερα στη Θεσσαλονίκη ώστε να σχηματίσω μια άποψη για το τι να πάρω και που θα πετάω κατέληξα στα ... Γιαννιτσά.

Οσο δικαιολογημένος και να είναι οι κανονισμός της ΕΑΘ απομακρύνει κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με ελικόπτερο ιδιαίτερα το αρχαριο σαν και εμένα που στην αρχή κάνει μόνο hover.

Eυτυχως που στα Γιαννιτσά τα πράγματα είναι αλλιώς. Το κλίμα που επικρατεί κατά τις πτήσεις, ο αριθμός των ελικόπτερων αλλα και οι πρωταθλητές που πετάν εκεί δηλώνει οτι αν θες να σχοληθείς με ε/π εκει θα πάς. Βέβαια ο χώρος των πτήσεων δεν είναι οργανωμένος και διαμορφωμένος σαν της ΕΑΘ και για αυτο θα πρέπει οι τοπικοί φορείς (Νομαρχία και Δήμος) να κάνουν κάτι άμμεσα.

Με το σεταρισμα και την αμμέριστη βοηθεια του heli-doctor Γιάννη Αντωνιάδη τον οποίο χιλιοευχαριστω(το ευχαριστώ είναι πολύ λίγο) εκανα hover από την πρώτη πτήση και συνεχίζω για άλλα.

Πάνος

f0tak1s73
07-05-09, 12:10
Συμφωνω απολυτα φιλε πανο μαζι σου σε οτι αναφορα την αλλα εγω θελω να μαθω κατι αλλο .Καποια ατομα που πετανε ε/π και ειναι και μελη της Ε.Α.Θ(δεν θελω να αναφερω ονοματα) οταν εκαναν τις ασκησεις αιωρησεις για την F3C κατηγορια πανω απο το διαδρομο κανεις δεν ελεγε τιποτα .Δηλαδη θελουν να μας πουν τωρα οτι αυτα τα ατομα θα πηγαινουν στο καινουργιο μοντελοδρομιο πρωι πρωι για να κανουν τις ασκησεις τους μεχρι 10π.μ που ειναι το επιτρεπτο οριο πτησεις για τα ελικοπτερα ??? ή για αυτους ισχυουν αλλοι κανονες γιατι ειναι παλια μελη ?????

ppanos
07-05-09, 13:31
Συμφωνω απολυτα φιλε πανο μαζι σου σε οτι αναφορα την αλλα εγω θελω να μαθω κατι αλλο .Καποια ατομα που πετανε ε/π και ειναι και μελη της Ε.Α.Θ(δεν θελω να αναφερω ονοματα) οταν εκαναν τις ασκησεις αιωρησεις για την F3C κατηγορια πανω απο το διαδρομο κανεις δεν ελεγε τιποτα .Δηλαδη θελουν να μας πουν τωρα οτι αυτα τα ατομα θα πηγαινουν στο καινουργιο μοντελοδρομιο πρωι πρωι για να κανουν τις ασκησεις τους μεχρι 10π.μ που ειναι το επιτρεπτο οριο πτησεις για τα ελικοπτερα ??? ή για αυτους ισχυουν αλλοι κανονες γιατι ειναι παλια μελη ?????

Φίλε Φώτη
Δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτά που ρωτας γιατι απλά σαν νεος στον χώρο δεν ξέρω.
Το μόνο που θέλω να καταθέσω ειναι οτι εμενα σαν αρχάριο στα ε/π ο συγκεκριμένος κανονισμός με απομάκρυνε από την ΕΑΘ και μόνο αυτό.

Φιλικά Πάνος

f0tak1s73
07-05-09, 22:05
Κοιταξε φιλε Πανο και εγω νεος ειμαι απλος πριν ενα χρονο πετουσαμε στο παλιο μοντελοδρομιο οποιαδηποτε ωρα χωρις να μας λεει κανεις τιποτα .Απλα εγω ειδα καποια ατομα στο παλιο μοντελοδρομιο που πετανε ε/π και ειναι και μελη στην Ε.Α.Θ και δεν πιστευω οτι θα γυρισει κανεις πλεον στο νεο μοντελοδρομιο και θα τους πει να μην πετανε ε/π παρα μονο μεχρι τις 10π.μ .Και ετσι πως την εχουν καταντησει την Ε.Α.Θ οι ελικοπτεραδες δεν θα πατανε πλεον .Πλεον πρωσοπικα δεν με ενδιαφερει εγω θα συνεχισω να πεταω στο μερος που πεταω ηδη.

giannisx
07-05-09, 22:19

φίλε fotak1s δεν γνωρίζω από που έλαβες αυτές τις πληροφορίες
για τις αιωρήσεις, αλλά δυστηχώς έχεις άδικο.
όταν γινόταν κατάχρηση του διαδρόμου πάντα έλεγε κάποιος κάτι.
είτε πρόκειται για αεροπλάνο είτε για ελικόπτερο είτε για τρακτέρ.
Οσο άδικη είναι αυτή η ιστορία για τους ελικοπτεράδες (καλά κρατεί ακόμα βλέπω), άλλο τόσο
άδικο ήταν γιαυτούς που θέλαν να πετάξουν και δεν μπορούσαν γιατί
ήταν σκαλωμένα 5 ε/π στο διάδρομο συνέχεια.
Και το θέμα δεν επικεντρώνεται μόνο στις πτητικές σου απαιτήσεις (χοβερ χοβερ χοβερ χοβερ)
αλλά και στο θέμα κανονισμών ασφάλειας που συνήθως οι περισσότεροι όχι όλοι , ελικοπτεράδες το ξεχνάνε...
ο μάστορας έχει δίκιο πρέπει το heliclub makedonia να πάρει σάρκα και οστά.μη μένουμε μόνο στις φωνές

giannisx
07-05-09, 22:20
Κοιταξε φιλε Πανο και εγω νεος ειμαι απλος πριν ενα χρονο πετουσαμε στο παλιο μοντελοδρομιο οποιαδηποτε ωρα χωρις να μας λεει κανεις τιποτα .Απλα εγω ειδα καποια ατομα στο παλιο μοντελοδρομιο που πετανε ε/π και ειναι και μελη στην Ε.Α.Θ και δεν πιστευω οτι θα γυρισει κανεις πλεον στο νεο μοντελοδρομιο και θα τους πει να μην πετανε ε/π παρα μονο μεχρι τις 10π.μ .Και ετσι πως την εχουν καταντησει την Ε.Α.Θ οι ελικοπτεραδες δεν θα πατανε πλεον .Επισης εχω ακουσει απο πολλα ατομα τα οποια πετανε αεροπλανο οτι ειχανε παει στο μοντελοδρομιο σαν αρχαριοι και κανεις δεν γυρισε να τους βοηθησει στα πρωτα τους βηματα .Πλεον πρωσοπικα δεν με ενδιαφερει εγω θα συνεχισω να πεταω στο μερος που πεταω ηδη.

εισαι φάουλ ξανά

Απλα εγω ειδα καποια ατομα στο παλιο μοντελοδρομιο που πετανε ε/π και ειναι και μελη στην Ε.Α.Θ και δεν πιστευω οτι θα γυρισει κανεις πλεον στο νεο μοντελοδρομιο και θα τους πει να μην πετανε ε/π παρα μονο μεχρι τις 10π.μ
-ναι ισχύει για όλους και για τα ονόματα που δεν λετε

Και ετσι πως την εχουν καταντησει την Ε.Α.Θ οι ελικοπτεραδες δεν θα πατανε πλεον
πως δηλαδή?

Επισης εχω ακουσει απο πολλα ατομα τα οποια πετανε αεροπλανο οτι ειχανε παει στο μοντελοδρομιο σαν αρχαριοι και κανεις δεν γυρισε να τους βοηθησει στα πρωτα τους βηματα
-να ακούς καλύτερα.Προσβάλεις πολλούς ανθρώπους που μόνο κ()λ() δεν έδωσαν... μπορώ να σου δώσω ονόματα.

Πλεον πρωσοπικα δεν με ενδιαφερει εγω θα συνεχισω να πεταω στο μερος που πεταω ηδη
καλές πτήσεις και μακάρι πλέον να μην σε ενδιαφέρει προσωπικά.

f0tak1s73
07-05-09, 23:00
Εγω πηρα πισω και αυτο που προσβαλει μερικα ατομα κατα τη γνωμη σου φιλε Γιαννη και οπως ειπα και ποιο πανω δεν θα κατσω να ασχοληθω αλλο .........
καλες πτησεις φιλικα Φωτης

iiyamaflatron
07-05-09, 23:00
εισαι φάουλ ξανά

Απλα εγω ειδα καποια ατομα στο παλιο μοντελοδρομιο που πετανε ε/π και ειναι και μελη στην Ε.Α.Θ και δεν πιστευω οτι θα γυρισει κανεις πλεον στο νεο μοντελοδρομιο και θα τους πει να μην πετανε ε/π παρα μονο μεχρι τις 10π.μ
-ναι ισχύει για όλους και για τα ονόματα που δεν λετε

Και ετσι πως την εχουν καταντησει την Ε.Α.Θ οι ελικοπτεραδες δεν θα πατανε πλεον
πως δηλαδή?

Επισης εχω ακουσει απο πολλα ατομα τα οποια πετανε αεροπλανο οτι ειχανε παει στο μοντελοδρομιο σαν αρχαριοι και κανεις δεν γυρισε να τους βοηθησει στα πρωτα τους βηματα
-να ακούς καλύτερα.Προσβάλεις πολλούς ανθρώπους που μόνο κ()λ() δεν έδωσαν... μπορώ να σου δώσω ονόματα.

Πλεον πρωσοπικα δεν με ενδιαφερει εγω θα συνεχισω να πεταω στο μερος που πεταω ηδη
καλές πτήσεις και μακάρι πλέον να μην σε ενδιαφέρει προσωπικά.

+10001

πως γινεται παντα οι πραγματικά δραστήριοι ανθρωποι-σύλλογοι να δέχονται τα πυρά?
εχει να κανει με το οτι χαλανε την πιάτσα με την ποιότητα που δεν ειναι ευκολο να φτάσεις .

Αφου δεν μπορεις να τους μοιάσεις , δυσφήμισέ τους.<??

giannisx
07-05-09, 23:19
εγώ θα το έλεγα άγνοια.
με καλή καρδιά πάντα όλα καλά

mastoras
08-05-09, 21:10
Θα παρακαλούσα τους φίλους αερομοντελιστές, να αποφεύγουν οποιεσδήποτε αναφορές, παράπονα, η σχόλια, που αφορούν την ΕΑΘ, τουλάχιστον σε αυτό το θέμα. $no$

Εδώ έχουμε να κάνουμε με την Θεσ/νικη, και τις μελλοντικές δραστηριότητες των αερομοντελιστών της πόλης.

Πάμε μπροστά λοιπόν.........V:))

mastoras
08-05-09, 21:29
Οπως είχα αναφέρει παλαιότερα σε αυτό το θέμα, υπήρξε κινητικότητα κάποιων αερομοντελιστών, για την δημιουργία ενός ακόμα μοντελοδρομίου, που να μπορεί να φιλοξενεί μεγάλο αριθμό από τους αερομοντελιστές της πόλης.

Είχαν επιλεχτεί μερικές καλές τοποθεσίες, που να βολεύουν και στην προσέλευση αυτών που δεν έχουν αυτοκίνητο, να κινηθούν με την συγκοινωνία. Σημαντικό για την νεολαία, η για τους επισκέπτες-θεατές.

Χρειάζονταν λίγος χρόνος, για να μπορέσει να υλοποιηθεί η ιδέα, αλλά βλέπω ότι οι ανάγκες πολλών αερομοντελιστών που ψάχνουν νέους χώρους πτήσεων, γιγαντώνονται μέρα με την ημέρα.

Και το σημαντικότερο κομμάτι του αερομοντελισμού, το τελευταίο διάστημα [μην παρεξηγηθώ] ;;), τα ελικόπτερα........έχουν μεγάλο πρόβλημα !!!! w[;,,

mastoras
08-05-09, 21:48
Και μετά το πλήθος μηνυμάτων που έχουμε λάβει, δεν έχουμε παρά να προχωρήσουμε, έστω και εάν οι καιροί δεν το επιτρέπουν.

Από σήμερα, και μετά τις κατάλληλες επαφές που είχαμε, καταλήξαμε σε μια πολύ όμορφη και βολική περιοχή [απο πολλές απόψεις], και μετά το καλοκαίρι που θα ελευθερωθεί ο χώρος των 20 στρεμμάτων από τις καλλιέργειες.......πρώτα ο θεός θα ξεκινήσουν οι εργασίες για την κατασκευή ενός μοντελοδρομίου !!!!

Ο Περιοχή βρίσκεται σε απόσταση 35 χιλ. από την Θεσ/νικη, πρός Πολύγυρο.
Υπάρχει άσφαλτος που πηγαίνει μέχρι τον χώρο του μελλοντικού μοντελοδρομίου, καθώς και σε μικρή απόσταση, στάση λεωφορείων.

mastoras
08-05-09, 22:41
Και για να οριστικοποιηθεί η περιοχή, για μελλοντικό μοντελοδρόμιο, τα 5 στρέμματα είναι ήδη ιδιοκτησία μας, άλλα 5 βρίσκονται από σήμερα στην διαδικασία αγοράς, και τα υπόλοιπα 10 θα ενοικιαστούν.

Η περιοχή που θα εκτελούνται οι πτήσεις, έχει τέλειο προσανατολισμό, κανένα φυσικό η τεχνητό εμπόδιο, και η ιδιαιτερότητα της περιοχής αποτρέπει μελλοντική ανοικοδόμηση .......ο μεγαλύτερος φόβος των μοντελοδρομίων w[;,,

Σύντομα θα ανακοινωθεί, μια μικρή συγκέντρωση των αερομοντελιστών, για γνωριμία με την περιοχή, και με την υπαίθρια ψησταριά, για το καλώς ήρθαμε !!!!

mastoras
08-05-09, 23:05
Και για να μην βάζω σε αγωνία τους ντόπιους αερομοντελιστές [χωριανούς] :p η στάση λεωφορείων είναι η "Πέρσικα" και η τοποθεσία "Βραχιολάς"

Για περισσότερες πληροφορίες.......αναμένετε το κάλεσμα !!! _P_P

mastoras
08-05-09, 23:22
Και οι πρώτες φώτο της περιοχής, και των αγροτεμαχίων.

Θα πρέπει να κάνουμε μερικές δοκιμαστικές πτήσεις, των ελικοπτέρων βασικά, για να δούμε εάν υπάρχει το πρόβλημα του "ορίζοντα" λόγω του ορεινού όγκου που βρίσκεται μπροστά.

f0tak1s73
09-05-09, 00:56
Απλα τελεια !!! αναμενουμε το καλεσμα.....

ppanos
10-05-09, 10:41
Πολύ ωραία ας οργανωθεί συνάντηση

mastoras
12-06-09, 17:50
Τελευταία νεότερα από την φτωχομάνα των ελικοπτεράδων !!!!!

Ακούγεται για κάποιον νέο χώρο, όπου άρχισαν να μαζεύονται ελικόπτερα, και αερομοντελιστές. Και δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ανέφερα στα πιο επάνω ποστ.

mastoras
25-08-09, 17:04
Μήνυμα προς όλους τους έχοντες πάσης φύσεως αερομοντελιστικές γνώσεις !!!!

Η Θεσ/νικη και ο νέος αερομοντελιστικός κόσμος της, χρειάζονται απαραίτητα τεχνικά σεμινάρια αρχαρίων και προχωρημένων αερομοντελιστών !!!

Καλείται όποιος έχει διάθεση, ευχέρεια λόγου για μετάδοση γνώσεων [σεμινάρια], να έρθει σε επαφή μαζί μου για να μπορέσουμε να συγκεντρώσουμε ενδιαφερομένους, σε κλειστό κατάλληλο χώρο που διατίθεται για αυτόν τον σκοπό [ανατολικά της πόλης]

Η εμπειρία που αποκόμισα από ένα και μοναδικό τεχνικό σεμινάριο που έγινε στην Θεσ/νικη από τον Ευάγγελο Πασχαλούδη, σχετικά με την θεωρία πτήσης των ελικοπτέρων, ήταν τεράστια, αλλά μόνο μια φορά δεν φτάνει με τίποτα !!! Όποιος είχε παρακολουθήσει το εν λόγω σεμινάριο σίγουρα θα συμφωνεί μαζί μου, και θα θυμάται την εμπειρία αυτή χρόνια.

Ο χρόνια παθιασμένος, και πάντα ερωτευμένος με τον αερομοντελισμό Γιώργος Μέσκος έχει ετοιμάσει εδώ και λίγο καιρό, ένα τεράστιο ολοκαίνουργιο, καταπληκτικό τεχνικό εργαστήρι [δυτικά της πόλης], με σκοπό την εκμάθηση κατασκευής αερομοντέλων. Πολλούς πάγκους έτοιμους να δεχτούν αερομοντελιστές που έχουν την όρεξη να μάθουν κατασκευή ξύλινων αερομοντέλων.
Σύντομα θα παρουσιάσουμε απο το petame το όνειρο ζωής αυτού του υπέροχου ανθρώπου, που η εθελοντική του προσφορά στον αερομοντελισμο είναι σημαντική

Καλό θα ήταν το παράδειγμα και η ιδέα του Γιώργου να περάσει και σε άλλα μυαλά, αλλάζοντας τον τρόπο σκέψης που έχουν, σχετικά με το πώς μπορεί κάποιος να γίνει αερομοντελιστής από μόνος του.

Μην περιμένετε από τον νέο να σας ζητήσει βοήθεια [θα μπορούσα να γράψω ολόκληρες σελίδες το γιατί] .......εσείς να την προσφέρετε και να τον ενημερώσετε, και εκείνος θα ανταποκριθεί σίγουρα !!!

Παράδειγμα η πρωτοβουλία που έδειξε ο εξαίρετος Σαλονικιος αερομοντελιστής Γιώργος Κανδυλάκης και με μεγάλη προσπάθεια δική του και μερικών ακόμα, κατάφεραν και εδραίωσαν συνεχείς Κυριακάτικες συναντήσεις σε κλειστό μεγάλο σταδιο, με πτήσεις και τεχνικη βοήθεια σε αερομοντέλα indoor. Nα δείτε φέτος τι αποτέλεσμα θα έχει αυτή η προσπάθεια, και πόσοι νέοι αερομοντελιστές θα εμπλακούν με αυτό το σχετικά δύσκολο είδος του αερομοντελισμου.

mastoras
13-09-09, 23:25
Ω !!! ταλαίπωροι Θεσσαλονικείς αερομοντελιστές, και ως επί το πλείστον ελικοπτεράδες "το κυνήγι της μπεκάτσας πιθανόν έλαβε τέλος" :D

Και ξάφνου μια ηλιόλουστη ημέρα του φθινοπώρου, ξαναβρήκαμε την χαμένη μας αίγλη, βγάζοντας δειλά δειλά τα κεφάλια μας έξω από τις "σπηλιές" [προφητική τότε κουβέντα......αδίκως παρεξηγήσιμη]

Και ίσως μετά από την σημερινή ημέρα, που το χαμόγελο έλαμψε στα πρόσωπα όλων μας, φίλοι παλιοί και νέοι ξανασμίγουν και πάλι σε πεδίο πτήσεων, ελπίζοντας να έρθουν ακόμα πιο όμορφες αερομοντελιστικές συναντήσεις, σαν εκείνες τις σύντομες του κοντινού παρελθόντος.

mastoras
13-09-09, 23:35
Αυτή την Κυριακή είχαμε την χαρά να γνωρίσουμε και να πετάξουμε παρέα με τον νέο αλλά πολλά υποσχόμενα αερομοντελιστή Γιάννη "mogolos" που έκανε ταξίδι αστραπή από την Αθήνα [δεν έχω κοντινό πλάνο και σε αυτό θα βοηθήσεις εσύ φίλε Γιάννη]

mastoras
13-09-09, 23:47
Μερικές φωτό ακόμα, και από εδώ και στο εξής σχόλια, φωτογραφίες, και φουφούδες θα πάρουν φωτιά !!!!!!!!

Φτάνει όταν φεύγουμε τις πτέρυγες να τις κουμπώνουμε στην μπούμα......όπως λέει και ο Σάκης3d :p Ποιος είναι αυτός ? ......Έχουμε χρόνο ααααααθφονο μπροστά μας !!!!

Mogolos
14-09-09, 09:17
Eυτυχώς που πήγα στην Θεσσαλονίκη και τους εδειξα πώς να πετάνε ελικόπτερα.
Αυτοί ολο αναποδα τα πετάνε!!! Εντελώς ασχετοι οι άνθρωποι!!!
>:(+(*)
16034

16035

16036

Πριν τους δειξω...
16037

Αφού τους εδειξα
16038

TaitO
14-09-09, 17:29
Περάσαμε υπέροχα ;)
Σπασίματα, 3D, μικρά και μεγάλα ελικόπτερα, κλπ κλπ
Όλα τα είχε η Κυριακή που μας πέρασε!

Πολλά άτομα και ωραίες καταστάσεις!

Keep Going Δημήτρη :)
Γιατί... οι Μακεδόνες ξέρουν από καλό....

TaitO
14-09-09, 17:35
Συνέχεια...

TaitO
14-09-09, 17:42
Και συνέχειααα.... !@/-=}{{

TaitO
15-09-09, 20:53
Και μερικά βιντεάκια :)

Hirobo SDX (http://tinypic.com/r/1191agx/3)

Mini Titan E325 (http://tinypic.com/r/10shv8l/3)

ajcool
17-09-09, 01:08
Και μερικά βιντεάκια :)

Hirobo SDX (http://tinypic.com/r/1191agx/3)

Mini Titan E325 (http://tinypic.com/r/10shv8l/3)

Πωωωω τέλειο βίντεο!!!

Αντώνης Παπαδόπουλος
17-09-09, 12:43
Καλημέρα,

Μου επιτρέπετε μία παρατήρηση. Η Θεσσαλονίκη γράφεται με ένα -λ-. Ασχετα βέβαια αν προφέρεται πολλές φορές με 2 -λ-. Και για να μην παρεξηγηθώ και τα παιδιά μου με 2-λ- την προφέρουν.

Το λέω γιατί καλό είναι οι τίτλοι στα διάφορα θέματα να είναι με σωστή ορθογραφία ώς μία καλή εικόνα του forum γενικότερα.

Καλή συνέχεια.

Αντώνης Παπαδόπουλος

Γιάννης Ζαφείρης
17-09-09, 12:53
Διορθώθηκε Αντώνη, εύστοχη η επισήμανση.
Συνήθως βέβαια, -ίσως το έχεις παρατηρήσει-, διορθώνονται τα πάντα στο petame, ακριβώς για τη διατήρηση της αισθητικής. Τα ορθογραφικά λαθάκια ή εν πάση περιπτώσει οι αβλεψίες, αποτελούν μηδαμινά "παραπτώματα" μπροστά στα αναίσχυντα Greeklish που συνηθίζονται σε άλλα φόρα. Το petame απέναντι στα Greeklish και στην κάκιστη αισθητική, "απειλεί" ακόμη και με αποκλεισμό χρηστών.

Ωστόσο, μιας και χαριτολογούμε, εύχομαι οι δραστήριοι Θεσσαλονικείς να μην είχαν βασίσει μέρος της ζωντάνιας τους πάνω στο παραπανίσιο "λ", γιατί τότε θα αισθανθώ ενοχές που τους το έκοψα.

Θεσσαλονίκη, Βίρα όπως το πάτε (που το πάτε καλά) και συνεχίστε να μας ενημερώνετε!

Αντώνης Παπαδόπουλος
17-09-09, 13:35
Καλημέρα Γιάννη,

Συμφωνώ μαζί σου.

Εξάλλου με τους αγαπητούς φίλους από την Θεσσαλονίκη τα λέμε και από κοντά.

Αντώνης Παπαδόπουλος

TaitO
17-09-09, 16:27
Που το παρατήρησες ρε Αντώνη? Ωραίος ο Φίλλλος μας :Ρ

mastoras
24-09-09, 12:08
Αγαπητοί φίλοι, συναθλητές και χομπίστες.

Οπως θα πληροφορηθήκατε, σύμφωνα με τα τελευταία γεγονότα, μάλλον δεν μπορούμε να ξαναβρεθούμε, στον προσωρινό χώρο [κοινοτική έκταση] που ευγενικά ζητήσαμε από τον τοπικό αερομοντελιστή κ Κώστα.

Πέρα από τις ελάχιστες πτήσεις, που έχουν γίνει εκεί, όπως είδατε σε αυτόν τον χώρο καλεστήκαμε, και αρχίσαμε να μαζευόμαστε για να μπορέσουμε να οργανωθούμε ξανά, και να συζητήσουμε το "μέλλον" των ελικοπτέρων στην πόλη μας.
Την τελευταία Κυριακή που μας πέρασε ήρθαν αρκετοί παλιοί φίλοι, μέλη των συλλόγων Γιαννιτσών, της ΕΑΘ [χωρίς αερομοντέλα] φίλοι του heliclub, και αρκετοί επισκέπτες.

Για όσους δεν γνωρίζουν αναφέρω τα εξής:
Δέχτηκα τηλ από προσωπικό μας φίλο, ο οποίος μου ενημέρωσε ότι έχει υπάρξει καταγγελία στην ΥΠΑ από πιλότο ξένης αεροπορικής εταιρίας, ότι δέχτηκε "παρενόχληση η κάτι ανάλογο" από αερομοντέλο που πετούσε στην περιοχή, την προ-προηγούμενη Κυριακή κατά τις μεσημβρινές ώρες. Η καταγγελία αυτή, έφτασε μέχρι την Αθήνα, και όπως συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις, καλείται εισαγγελέας να εφαρμόσει τον νόμο-συλλήψεις.
Θα πρέπει να γνωρίζετε ότι ο συγκεκριμένος χώρος, βρίσκεται στην ευθεία του 2ου διαδρόμου προσγείωσης του αεροδρομίου Μακεδονία, σε απόσταση 4.9 χιλιομέτρων, όπως και στην ίδια ευθεία βρίσκεται και το "εγκεκριμένο" μοντελοδρόμιο της ΕΑΘ σε απόσταση 7.1 χιλιομέτρων.

Η προσέγγιση για την φάση της προσγείωσης των πολιτικών αεροσκαφών, σε πολλές περιπτώσεις, όντως γίνεται αρκετά χαμηλά. w[;,,
Βέβαια για το συγκεκριμένο γεγονός, το οποίο δεν έχει διαπιστωθεί ακόμα [εντός των ημερών θα ξέρουμε] σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να ευθύνονται τα μικρά ηλεκτρικά ελικόπτερα, ούτε καν τα μεγάλα. Οπως όλοι γνωρίζουμε πέρα του ύψους των 30μ ούτε καν φαίνονται. Βέβαια την συγκεκριμένη Κυριακή που έγινε το συμβάν, δεν υπήρχε αερομοντελιστής η αερομοντέλο να πετά στον κοινοτικό χώρο.

Δεν θα μπορούσα όμως να πω και το ίδιο, για το εγκεκριμένο μοντελοδρόμιο, που κατά τύχη βρισκόμουν εκεί, μαζί με τον Γιώργο Μ. Εκείνη την ώρα πετούσαν ανεμόπτερα, σε πολύ μεγάλο ύψος, ίσως και 200μ από το έδαφος. Έφυγα από εκεί στις 2μμ, και σύμφωνα με την καταγγελία το γεγονός [παρενόχληση αεροσκάφους] συνέβη στις 3.30μμ.

Ομως διάφοροι λόγοι και συμβάντα που έχουν λάβει χώρα το τελευταίο χρονικό διάστημα στην εδώ μικρή αερομοντελιστική κοινωνία μας, καυγάδες και απειλές για το κοινοτικό μοντελοδρόμιο που προσπαθεί να το διεκδικήσει για προσωπικό του όφελος ο "αναγκαστικά" διωγμένος πρώην πρόεδρος της ΕΑΘ [που τώρα δεν είναι μέλος του συλλόγου] , και δημόσιες αναφορές-απειλές, από μέλος του Δ/Σ του συλλόγου, δεν θα μπορούσαν να με αφήσουν αδιάφορο, και να με βάλουν σε υποψίες.

Παραθέτω μήνυμα, από μέλος του Δ/Σ της ΕΑΘ που δημοσιεύθηκε στο άλλο φόρουμ, και αφορούσε άλλο χώρο πτήσεων που δεν υφίσταται πια.

GRELE (http://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?action=profile;u=57)
(http://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=10403.msg94916#msg94916) ελικόπτερα - αεροπλάνα στο μοντελοδρόμιο της Ε.Α.Θ. (http://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=10403.msg94916#msg94916)
« Απάντηση #6 στις: Τρίτη, 5 Μάι 2009, 10:11:04 »

Αγαπητε φιλε.............................................. .................................................
.................................................. .................................................. .
.................................................. .................................................. .
.................................................. .................................................. . και προσπαθουμε να τους τηρησουμε.

Για το θεμα των πτησεων αερομοντελων σε κοντινο χωρο οπως τα Λουτρα Θερμης μη εγκεκριμενο απο την ΕΛΑΟ νομιζω οτι εχει ηδη ενημερωθει και θα επιληφθει η Υπηρεσια Πολιτικης Αεροποριας .
Εαν τυχαινει να γνωριζεις "κοσμο" που πετα εκει καλο θα ηταν να τους ενημερωσεις.

Φιλικα
Βασιλης Παπαδοπουλος

Υ.Γ. Πολύ μου έχει αρέσει φίλε Βασίλη στην υπογραφή σου, η λέξη "φιλικά" Αναρωτιέμαι το " εχθρικά" πως θα ήταν !!!

mastoras
24-09-09, 12:52
Όντως το "μήλο της έριδος" [κοινοτικός χώρος] δεν είναι εγκεκριμένο μοντελοδρόμιο της ΕΛΑΟ, και αυτό φυσικά και το γνωρίζουμε.

Λόγω όμως έλλειψης χώρου προπονήσεως των αθλητών της πόλης μας, θελήσαμε........[και πάλι λέω προσωρινά, μέχρι να "τακτοποιηθεί" το θέμα του μελλοντικού "επίσημου" μοντελοδρομίου "Βραχιολάς" που θα ανήκει σε ήδη υπάρχων σύλλογο] να προπονηθούν στο κοινοτικό χωράφι, οι νεοεισερχόμενοι αθλητές [που είναι αρκετοί] όπως και οι παλαιότεροι, εν όψη των επερχόμενων αγώνων που θα γίνουν στο Μελισοχώρι στην Λάρισα.

Ο αερομοντελισμός και ο αεραθλητισμός θα πάει μπροστά, είτε το θέλουν μερικοί, είτε όχι.

Τα μοντελοδρόμια, οι σύλλογοι, και οι Αγώνες, είναι αναφαίρετο δικαίωμα όλων..........και όχι των λίγων, η της Ελιτ όπως θέλουν να αυτοαποκαλούνται μερικοί.

Με τον διάλογο και την συζήτηση, λύνονται όλα τα προβλήματα, με τις απειλές απλώς επιδεινώνονται.

Εξ ου και το θέμα με τα Λουτρά Θέρμης που εκτοξεύτηκαν απειλές. Κανένας από αυτούς που πετούσαν εκεί δεν πήρε "χαμπάρι"
Η προσωπική παρέμβαση όμως, και ο διάλογος με τον Ευάγγελο Πασχαλούδη ήταν η αφορμή να σταματήσουν οι εκεί αερομοντελιστικές δραστηριότητες. Ένας και μοναδικός που επέμεινε........απλά στην συνέχεια τον έδιωξε ο τοπικός Δήμος.

Η απειλή σχετικά με την καταγγελία στην ΥΠΑ δεν χρειαζότανε. Κάποια στιγμή μερικοί θα πρέπει να μάθουν κανόνες "ανθρώπινης" συμπεριφοράς. Οι αερομοντελιστές δεν είναι γαϊδούρια που χρειάζονται το καμτσίκι σας, απλά τις περισσότερες φορές δεν γνωρίζουν και πρέπει να ενημερωθούν.

Αυτά τα ολίγα.......και πάντα δημόσια, και επώνυμα.

SHAFT
25-09-09, 00:32
Όντως το "μήλο της έριδος" [κοινοτικός χώρος] δεν είναι εγκεκριμένο μοντελοδρόμιο της ΕΛΑΟ, και αυτό φυσικά και το γνωρίζουμε.

Λόγω όμως έλλειψης χώρου προπονήσεως των αθλητών της πόλης μας, θελήσαμε........[και πάλι λέω προσωρινά, μέχρι να "τακτοποιηθεί" το θέμα του μελλοντικού "επίσημου" μοντελοδρομίου "Βραχιολάς" που θα ανήκει σε ήδη υπάρχων σύλλογο] να προπονηθούν στο κοινοτικό χωράφι, οι νεοεισερχόμενοι αθλητές [που είναι αρκετοί] όπως και οι παλαιότεροι, εν όψη των επερχόμενων αγώνων που θα γίνουν στο Μελισοχώρι στην Λάρισα.

Ο αερομοντελισμός και ο αεραθλητισμός θα πάει μπροστά, είτε το θέλουν μερικοί, είτε όχι.

Τα μοντελοδρόμια, οι σύλλογοι, και οι Αγώνες, είναι αναφαίρετο δικαίωμα όλων..........και όχι των λίγων, η της Ελιτ όπως θέλουν να αυτοαποκαλούνται μερικοί.

Με τον διάλογο και την συζήτηση, λύνονται όλα τα προβλήματα, με τις απειλές απλώς επιδεινώνονται.

Εξ ου και το θέμα με τα Λουτρά Θέρμης που εκτοξεύτηκαν απειλές. Κανένας από αυτούς που πετούσαν εκεί δεν πήρε "χαμπάρι"
Η προσωπική παρέμβαση όμως, και ο διάλογος με τον Ευάγγελο Πασχαλούδη ήταν η αφορμή να σταματήσουν οι εκεί αερομοντελιστικές δραστηριότητες. Ένας και μοναδικός που επέμεινε........απλά στην συνέχεια τον έδιωξε ο τοπικός Δήμος.

Η απειλή σχετικά με την καταγγελία στην ΥΠΑ δεν χρειαζότανε. Κάποια στιγμή μερικοί θα πρέπει να μάθουν κανόνες "ανθρώπινης" συμπεριφοράς. Οι αερομοντελιστές δεν είναι γαϊδούρια που χρειάζονται το καμτσίκι σας, απλά τις περισσότερες φορές δεν γνωρίζουν και πρέπει να ενημερωθούν.

Αυτά τα ολίγα.......και πάντα δημόσια, και επώνυμα.
Αγαπητέ φίλε mastora, από τα γραφωμενά σου βλέπω ότι έχεις απόλυτο δίκιο.
Αυτό όμως που δεν κατάλαβα είναι, πια η σχέση του τοπικού αερομοντελιστή κ.Κώστα με την κοινοτική έκταση;

( στον προσωρινό χώρο [κοινοτική έκταση] που ευγενικά ζητήσαμε από τον τοπικό αερομοντελιστή κ Κώστα. )

Η ερώτηση είναι» ο τοπικός αερομοντελιστής κ. Κώστας είναι ο κοινοτάρχης;

mastoras
25-09-09, 00:45
Καμία σχέση, είναι κάτοικος της περιοχής........όπως και πολλοί από εμάς, και μερικοί με επαγγελματική έδρα στην περιοχή. _P_P

mastoras
27-09-09, 10:15
Kαι για να μην κλαίμε την μοίρα μας, γιατί ποτέ οι ελικοπτεράδες δεν είναι "κλαψιάρηδες" ούτε ηττοπαθείς, ξεκινάμε τις πρώτες δοκιμαστικές πτήσεις στον "βραχιολά"

Όπως είπαμε και στα προηγούμενα πόστ, έχουμε βρει από καιρό μια καταπληκτική τοποθεσία, 35χιλ, μετρημένα απο την περιοχή "Βούλγαρη" της Ανατολικής θεσ/νικης.

Σήμερα θα πετάξουμε εκεί, δοκιμαστικά, και στην συνέχεια.......βλέπουμε !!

mastoras
28-09-09, 00:12
..........

mastoras
28-09-09, 00:15
...........

blackbird
02-10-09, 22:00
Τελικα τι θα γινει, θα παμε να ριξουμε καμια πτηση στο λαγοδρομιο? οι κανονισμοι ισχυουν ή οχι ? με το θεμα του μοντελου που ενοχλησε βγηκε ακρη τι ηταν τελικα?

mastoras
03-10-09, 00:01
με το θεμα του μοντελου που ενοχλησε βγηκε ακρη τι ηταν τελικα?

Εσείς τι λέτε να ήταν? και από πού ήταν
Είδες ποτέ ανεμόπτερο να πετάει στο χώρο που πετάμε εμείς?

http://i646.photobucket.com/albums/uu186/Demoiselle_photo/Aeromodelling%202009/google-earth.jpg

blackbird
03-10-09, 21:52
αυριο το πρωι θα παμε λαγοδρομιο!!!!!!!!!!!!