Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Νέα Μηνύματα 03-03-11   #1
King Kostas
Υποστηρικτής του petame

Το avatar του χρήστη King Kostas

Ημερομηνία εγγραφής: 31-03-2009
Περιοχή: Αθήνα
Επίπεδο φήμης: 1719 King Kostas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη King Kostas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη King Kostas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη King Kostas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη King Kostas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη King Kostas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη King Kostas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη King Kostas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη King Kostas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη King Kostas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη King Kostas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη
Χαμογελαστός JP TIGER MOTH 30 (1/7)

JP TIGER MOTH 30 (1/7)

Επιτέλους ο χρόνος βρέθηκε, και έτσι κατέβασα από το πατάρι το επόμενο κουτί…..J. Perkins σε κλίμακα 1/7 (καρακινέζος δηλαδή…και η τιμή τσουχτερή…αλλά μου αρέσει ο ματρακάς…οπότε πάει και το παλιάμπελο!!!). Όταν το αγόρασα αυτό το ARTF δεν ήταν της μόδας τα ηλεκτρικά conversions, οπότε μαζί με το μοντελάκι πήρα και μια OS-30FS Surpass….ξέρω ξέρω, θα μου πείτε….ρε Κωστάκι πάλι πορδή θα φτιάξεις!!!.....και μάλιστα πορδή που θα θέλει και στρώσιμο……και που θα βοηθήσουν οι καλοί φίλοι….

Ανοίγοντας το κουτί αρχίζεις να δικαιολογείς τα λεφτά που έχωσες…μιλάμε για 215 ευρώ για 30ράκι μοντέλο…άουτςςςς…….το λοιπόν, το hardware είναι πολύ καλό, θα έλεγα επιπέδου Great Planes και όλα τα κομμάτια είναι το ένα καλύτερο από το άλλο με πολύ καλή λεπτομέρεια που κάνει το μοντέλο, ένα από τα καλύτερα και πιστότερα «ετυματζίδικα» ARTF της αγοράς, που έχω δει εγώ τουλάχιστον….βέβαια για ARTF έχει δουλίτσα, οπότε αν το πιάσει κανένας να φροντίσει δυο πραματάκια, ένα να έχει χρόνο και δυο καλή διάθεση, διότι εύκολα το πετάς στον τοίχο…..

Το μεγάλο αρνητικό της υπόθεσης είναι το απαράδεκτο manual…..μιλάμε δεν βοηθά σε τίποτα, δε δίνει πληροφορίες για CG αλλά ούτε και για την απόσταση του μοτέρ από το firewall….σίγουρα δεν απευθύνεται σε πρωτάρη, μιας και κατασκευαστικά δε θα το έλεγα απλό μοντέλο….

Ένα link για αναφορά… http://jperkinsdistribution.co.uk/detail.php?JPNO=5500294&activepage=7&Navmain=Aircr aft%20-%20ARTF%20&subcatname=ARTF%20-%20JP

Το δικό μου είναι κόκκινο-γκρι…..και είναι η πρώτη παρτίδα μοντέλων που ήταν φτιαγμένα μόνο για χρήση με θερμικό μοτέρ….αργότερα βγήκε και το μοντέλο του link που είναι ηλεκτρικό και χρειάζεται σύνολο που να αποδίδει 495gr thrust στις 7230.rpm, με ESC στα 35amps από φορτίο προπέλας 13x6.5 prop στα 11.1V.

Πρακτικά βέβαια, η διαφορές μεταξύ θερμικού και ηλεκτρικού αφορούν καθαρά στη βάση του μοτέρ, στο cowl και στις θύρες για μπαταρίες….θα πρότεινα αν κάποιος το θέλει σε ηλεκτρικό να το πάρει σαν EP και όχι Glow διότι η μετατροπή έχει κάποια δουλίτσα (και επειδή έχει αρκετό κόψε ράψε, είναι κρίμα να χαλάσει κάτι από την αισθητική του μοντέλου) μιας και στην Glow έκδοση πρέπει να γίνουν αλλαγές στο firewall και σχεδόν στο 60% του cowl.

Τεχνικά τώρα:

Wing span: 1280mm (50”)
Length: 1030mm (40.5”)
Wing area: 46.67sq.dm (723 sq.in)…..μιλάμε για πολύ πράμα
Weight: 1.67Kgr (3.68 lbs)…..μιλάμε με 723 sq.in σηκώνεις και 2,2Kgr
Engine: 25-32 two strokes…επέλεξα 30άρα τετράχρονη…για πρα πρα…
Radio: 4 channel….λίγα πράματα και βασικά

Φωτογραφεία από το κουτί…
Συνημμένες Εικόνες

Κώστας
Ο χρήστης King Kostas δεν είναι συνδεδεμένος IP   Απάντηση με παράθεση