Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Νέα Μηνύματα 15-03-13   #7
takis kampadis
Νέο μέλος του Petame

Το avatar του χρήστη takis kampadis

Ημερομηνία εγγραφής: 25-02-2013
Περιοχή: κεφαλονιά
Επίπεδο φήμης: 347 takis kampadis Είναι όνομα γνωστό σε όλους takis kampadis Είναι όνομα γνωστό σε όλους takis kampadis Είναι όνομα γνωστό σε όλους takis kampadis Είναι όνομα γνωστό σε όλους takis kampadis Είναι όνομα γνωστό σε όλους takis kampadis Είναι όνομα γνωστό σε όλους
Προεπιλογή Απάντηση: Eπικάλυψη με την μορφή της "Υαλοποίησης" - Glassing στο F6F Hellcat - Byron

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από Τρύφωνας Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μοντελιστές,

Απο καιρό μια τεχνική επικάλυψης των μοντέλων για προετοιμασία πρός βάψιμο, είναι η τεχνική του "glassing" της υαλοποίησης των ξύλινων επιφανειών - μερών ενός μοντέλου. Αυτή είναι και η τεχνική που θα ανφέρουμε σήμερα.
Τι χρειάζεστε:
1) Εποξική Ρυτίνη 2 συστατικών.
2) Ελαφρύ υαλο-ύφασμα (3/4 της ουγγιάς ή ελαφρύτερο - εξαρτάται απο το μέγεθος του μοντέλου που θέλετε να ντύσετε)
3) Ψαλίδι - κοπίδι
4) Χάρακας
5) Ντουκόχαρτα και γυαλόχαρτα
6) Ρολλά για βάψιμο ( τα μικρά )
7) Πράϊμερ
8) υπομονή και διάθεση για δουλειά.....

Παίρνουμε λοιπόν την επιφάνεια που θέλουμε να ντύσουμε και αφού την τρίψουμε με γυαλόχαρτο να φύγουν οι τυχόν ατέλειες απο την κατασκευή ( κόλλες κτλ) απλώνουμε το ύφασμα επάνω στην επιφάνεια π.χ.φτερό)
πάντα ξεκινάμε να κάνουμε το ντύσιμο απο την κάτω πλευρά του φτερού....
τρύφωνα καλησπέρα.διάβασα τα παραπάνω και η ερώτησή μου είναι, με το extra βάρος τι γίνεται? σε ρωτώ διότι μ ενδιαφέρει αυτή η δουλεία πάνω σ ένα καθ ολοκληρία ξύλινο.πχ. το p-51 mustang της top-flite.
έχω σκοπό να το πάρω και θα ήθελα να το βάψω αντί του μονοκότ έχοντας στο μυαλό μου να το κάνω κόκκινο σαν της ομάδας reno race.μ αρέσει η ιδέα του βαψίματος.
ευχαριστώ