Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Νέα Μηνύματα 01-01-10   #1
KM
Υποστηρικτής του petame

Το avatar του χρήστη KM

Ημερομηνία εγγραφής: 13-05-2008
Επίπεδο φήμης: 2062 KM Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη KM Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη KM Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη KM Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη KM Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη KM Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη KM Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη KM Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη KM Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη KM Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη KM Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη
Προεπιλογή Το πρώτο μας μοντέλο!

Να λοιπόν μία ωραία ιδέα από τον Αντώνη Κριτζά για ένα νέο θέμα σχετικά με το πρώτο μας μοντέλο. Λοιπόν ας αρχίσω...
Πως μπλέχτηκα με αυτό το hobby. Όλα ξεκίνησαν από ένα δώρο που μου έκαναν. Ήταν ένα χτιστό λαστιχοκίνητο αεροπλάνο της Herr όπου έσπασα το κεφάλι μου να το φτιάξω. H απουσία γνώσης και κυανοακριλικής με δυσκολεψαν πολύ. Φυσικά δεν κατάφερα να το ντύσω με το ριζόχαρτο που έδινε το κιτ και έμεινε γυμνό... Ακόμη και σήμερα βρίσκεται στο εργαστήριο σε περίοπτη θέση (δείτε στην τέταρτη φωτογραφία).

Τα της Cessna γνωστά… Τρεις δικές μου φωτογραφίες από την εποχή που ξεκίνησα πριν 10 περίπου χρόνια. Το Cessna 182 ήταν το πρώτο μου αεροπλάνο που ¨κατάφερα¨ να χτίσω μόνος μου χωρίς καμία γνώση και βοήθεια. Όπως θα δείτε η δίεδρος είναι ανάποδα μιας και δεν μπορούσα να καταλάβω από το σχέδιο ποια είναι η πάνω και η κάτω πλευρά. Παρόλα αυτά το αεροπλάνο πέταγε ικανοποιητικά με ένα κινητήρα super custom 52 τετράχρονο.
Στην τρίτη φωτογραφία το Arising Star που αναγκαστικά πήρα για να μάθω να πετάω. Η Cessna ήταν πολύ δύσκολο και ιδιότροπο αεροπλάνο μέχρι που καταστράφηκε ολοσχερώς και ησύχασα.

Σειρά σας τώρα!
Συνημμένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Pica Cessna182.jpg (93,1 KB, 583 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Pica Cessna 182 2.jpg (97,2 KB, 591 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Arising Star.jpg (97,2 KB, 603 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Herr.jpg (82,8 KB, 602 εμφανίσεις)
Ο χρήστης KM δεν είναι συνδεδεμένος IP   Απάντηση με παράθεση