Επιστροφή   www.petame.gr > ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ - ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΑ - ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ > Μηχανολογικά - Εργαλεία - Καύσιμα

Μηχανολογικά - Εργαλεία - Καύσιμα Κινητήρες - Καρμπυρατέρ - Μπουζί - Εργαλεία - Καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
Νέα Μηνύματα 01-02-20   #31
Pantelis papageorgiou
Ανώτερο μέλος του Petame

Ημερομηνία εγγραφής: 28-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Επίπεδο φήμης: 775 Pantelis papageorgiou Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Pantelis papageorgiou Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Pantelis papageorgiou Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Pantelis papageorgiou Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Pantelis papageorgiou Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Pantelis papageorgiou Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Pantelis papageorgiou Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Pantelis papageorgiou Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Pantelis papageorgiou Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Pantelis papageorgiou Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Pantelis papageorgiou Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΙ ΚΑΥΣΙΜΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από george_karasoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλαβα υπόψη μου τη χωρητικότητα των δοχείων.

Το OPTIFUEL έχει 32 Ευρώ τα 5 λίτρα (μιλάμε για 15% Νιτρομεθάνιο), επομένως

32/5 = 6,4 Ευρώ ανά λίτρο.

Το BYRON έχει 28,5 Ευρώ το γαλόνι, δηλαδή τα 3,7 λίτρα, επομένως

28,5/3,7 = 7,7 Ευρώ το λίτρο.

Η διαφορά δεν είναι και τρομερή, αν όντως το BYRON είναι τόσο καλό καύσιμο, όπως λένε εδώ στο FORUM. Εγώ δεν το έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα.

Πάντως με βοήθησε πολύ αυτό που είπες, ότι χρησιμοποιείς πλακέττες ON BOARD GLOW DRIVER στα μοντέλλα σου. Σκέφτομαι ότι οι μεγάλες μηχανές που χρησιμοποιείς εσύ (1.80 - 2.20) λόγω των μεγάλων μαζών αδρανείας από μεγάλες έλικες και τα άλλα κινούμενα μέρη δρουν σαν σφόνδυλος, επομένως οι μηχανές είναι λογικά λιγότερο ευπαθείς σε σβησίματα λόγω χαμηλού ρελαντί, απ ότι οι μικρές που χρησιμοποιώ εγώ.

Καταλαβαίνω λοιπόν ότι θα πρέπει οπωσδήποτε κι εγώ να χρησιμοποιήσω πλακέττες GLOW DRIVER σε όλα μου τα μοντέλλα.
Όταν πρωτωχρησιμοποίησα το optifuel (2010), κόστιζε 22 ευρώ το 5λιτρο. Το αντίστοιχο Byron, ο τότε εισαγωγέας το πούλαγε 32 ευρώ το γαλόνι. Βέβαια πρέπει να πω ότι το optifuel είχε 12% νίτρο και το Byron 20%. Όμως στην χρήση που έκανα εγώ δεν έκανε καμία διαφορά η αυτή η περιεκτικότητα νίτρου. Άσε που δεν εύρισκα στην αγορά 15% Byron. Αποφάσισα τότε να το χρησιμοποιήω μετά από παρότρυνση φίλων μοντελιστών οι οποίοι διερύγνειαν τα ιμάτιά τους για την απόλυτη ανωτερώτητα του Byron.
Εγώ δεν διεπίστωσα κάποια διαφορά (πλην ίσως-ίσως, δεν είμαι σίγουρος- την λιγώτερη κάπνα) και έτσι δεν ξαναψώνισα ποτέ Byron λόγω της απίθανα υψηλής τιμής του σε σχέση με την (αμφίβολα) ελαφρώς υψηλώτερη ποιότητά του. Πάντως το optifuel είναι μια χαρά καύσιμο και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα από την χρήση του.

Το glow driver σου επιτρέπει να ανοίξεις λίγο περισσότερο την μικρή βελόνα. Έτσι δεν θα αντιμετωπίσεις ποτέ πρόβλημα με στεγνώματα σε απότομα ανοίγματα του γκαζιού ή σε αλλαγή καιρού. Είναι μεγάλη ευκολία στην εκκίνηση αφού δεν χρειάζεσαι μπουζόπιπες. Ειδικά σε μεγάλα χειροποίητα scale μοντέλα, έχεις ένα λιγώτερο πράγμα να σε απασχολεί για την ασφάλεια του μοντέλου σου, πέραν του ότι δεν χρειάζεσαι τρύπες στο cowl.
Ο χρήστης Pantelis papageorgiou δεν είναι συνδεδεμένος IP   Απάντηση με παράθεση
Νέα Μηνύματα 01-02-20   #32
george_karasoulas
Ανώτερο μέλος του Petame

Το avatar του χρήστη george_karasoulas

Ημερομηνία εγγραφής: 21-09-2009
Επίπεδο φήμης: 586414 george_karasoulas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη george_karasoulas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη george_karasoulas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη george_karasoulas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη george_karasoulas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη george_karasoulas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη george_karasoulas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη george_karasoulas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη george_karasoulas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη george_karasoulas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη george_karasoulas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη
Προεπιλογή Απάντηση: ΤΙ ΚΑΥΣΙΜΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ

Ναι Παντελή, σε ευχαριστώ.

Κατάλαβα καλά ότι πρέπει να βάλω κι εγώ Glow Driver τουλάχιστον σε όλα τα μοντέλλα μου που έχουν ανεστραμμένη κυλινδροκεφαλή. Ίσως και στα άλλα. Έχει πολλά πλεονεκτήματα.

Θα τα πούμε αύριο στην πίτα του Hobbybox.

Φιλικά

Γιώργος Καρασούλας
Ο χρήστης george_karasoulas δεν είναι συνδεδεμένος IP   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν το θέμα αυτή τη στιγμή: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δε μπορείτε να απαντήσετε σε θέματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε συνημμένα
Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας

Ο κώδικας BB είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι Εκτός λειτουργίας

Μεταπήδηση σε:

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Κατηγορία Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η αληθεια για τα καυσιμα Μπ.Ορφανός Ελεύθερη συζήτηση - Διαγωνισμοί 18 30-05-08 10:57

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:27.

Design By: MinerSkinz.com
Υποστηρίζεται από : vBulletin Version: 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Τεχνική Υποστήριξη: Αντώνης Δαμοράκης - Ελληνική Mετάφραση: Γιάννης Ζαφείρης
Απαγορεύεται η αντιγραφή/αναδημοσίευση υλικού με κάθε τρόπο, πέρα από τα όρια του www.petame.gr χωρίς την έγγραφη άδεια του ιδιοκτήτη