Επιστροφή   www.petame.gr > ΑΕΡΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ - Αεροπλάνα/Ελικόπτερα/Ανεμόπτερα/Free Flights > Αεροπλάνα/RC Airplanes > Ηλεκτρικά Αεροπλάνα

Ηλεκτρικά Αεροπλάνα Εκπαιδευτικά - Foamies - Πτέρυγες - 3D - Sport - Ακροβατικά

Απάντηση στο θέμα
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
Νέα Μηνύματα 19-03-12   #1
Skropi
Ανώτερο μέλος του Petame

Το avatar του χρήστη Skropi

Ημερομηνία εγγραφής: 06-02-2011
Περιοχή: Μενιδι/Σερβια
Επίπεδο φήμης: 636 Skropi Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του Skropi Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του Skropi Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του Skropi Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του Skropi Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του Skropi Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του Skropi Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του Skropi Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του Skropi Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του Skropi Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του Skropi Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του
Προεπιλογή E-Flite Apprentice 15e

Λοιπον,οπως θα εχετε δει και απο τα προηγουμενα θεματα μου,οι περισοτεροι, ειμαι κατοχος του συγκεκριμενου α/π και ηρθε η ωρα να πω την γνωμη μου,μιας και το ειδα επιτελους εν δραση.

Καταρχας να πω οτι η γνωμη μου ισως να ειναι λιγο απλοικη οσο αφορα το πτητικο μερος,μιας και δεν εχω εμπειρια στο συγκεκριμενο κομματι,ομως θα αναφερθω και γενικοτερα στο μοντελο. Καταρχας η συναρμολογηση ειναι αστεια ευκολη, το μοναδικο που θελει κολλημα ειναι τα δυο φτερα μεταξυ τους,ολα τα υπολοιπα απλα κουμπωνουν/βιδωνουν. Καποιοι μπορει να ξενιστουν απο το καπως αστειο -σε σχεση με το μεγεθος του,1,480 ανοιγμα φτερου- landing gear,κυριως γιατι ειναι απλο wire,και οι δυο πισω ροδες κουμπωνουν οπως και στα micro.Απο οτι εχω καταλαβει ομως αυτο ειναι εσκεμμενο ωστε να ειναι οσο το δυνατον ανθεκτικοτερο μιας και προοριζεται για αρχαριους. Η μπαταρια που προτεινει η e-flite ειναι 3σελη στα 3200mah,και δινει 15 λεπτα χρονο πτησης.Εγω χρησημοποιω 2 μπαταριες στα 3800mah και με το γκαζι στο 50% μονιμα βγαζει περιπου 16 λεπτα(μαλλον κοντα στα 17 θα ελεγα),ακομα και 15 λεπτα ομως ειναι υπεραρκετα,μιας και με 2 μπαταριες που φορτιζουν στα 6c ο χρονος αναμονης για την επομενη πτηση ειναι απειροελαχιστος.Για την μπαταρια το αναφερω για να μην νομιζει καποιος το οτι ειναι μειονεκτημα το μεγαλο μεγεθος/κοστος που ειναι απαιτουμενο,μιας και 2 μονο μπαταριες ειναι αρκετες(ποσο μαλλον με λιγοτερο γκαζακι που και που).
Για οποιον το ψαξει λιγο στα forum να πω οτι αυτα που λεγονται για τον ευθραυστο κινητηρα του δεν ισχυουν πλεον,μιας και εχει αντικατασταθει το end-bell με μεταλλικο(αρα δεν υπαρχει πλεον το προβλημα με σπασμενα μοτερ με μια απλη επαφη προπελας με το εδαφος).
Πτητηκα τωρα. Κατα την γνωμη μου ειναι ΠΟΛΥ ευδιακριτο(αλλα σηκωνει βελτιωσεις οπως διαπιστωσε ο Αντωνης Κριτζας),και το συμπεραινω αυτο γιατι το εχασα μονο δυο φορες,και τις δυο καταφερα και το βρηκα.ΕΙλικρινα εγω παλευα να το ελεγξω,αλλα αυτο οφειλεται στην απειρια μου αλλα και στον τρομακτικο αερα που επικρατουσε την κυριακη που περασε στον Μαραθωνα,αν και στα χερια του Αντωνη πηγαινε αλφαδι(α ρε τι κανουν τα χερια),αν και πρεπει να πω οτι το κυριως μου προβλημα ηταν με το elevator,που ειναι λογικο λογω του αερα(ειδικα στις στροφες που εδειχαν μεγαλη επιφανεια στον τυφωνα),αλλα και της κατασκευης του α/π που λογω του οτι διορθωνει πολυ,εχει την ταση να σηκωνει μουρη πολυ ευκολα με το γκαζι(στα χερια μου ολα αυτα ομως,το τονιζω). Στην επομενη πτηση θα δοκιμασω με περισοτερο expo παντως και βλεπουμε. Να τονισω παντως οτι δεν ειμαι ο καταλληλος να το κρινω πτητικα,αλλα ο Αντωνης σιγουρα θα μας φωτισει στον τομεα αυτο.
Να πω τωρα και εν αστραβο που βρηκα. Το steering arm αν χρειαστει αντικατασταση(το δικο μου ηρθε ελλατωματικο απο το εργοστασιο,δεν το εχω φτιαξει ακομα),απαιτει να βγει το firewall γιατι κουμπωνει απο πισω...Ειναι πιστευω μεγαλη αβλεψια αυτο,και δεν υπαρχει περιπτωση να κανω κατι τετοιο,θα προσπαθησω να το φτιαξω με πατεντα(ειναι φαγωμενες οι βολτες και δεν πιανει η βιδα).
Αν καποιος εχει καποια απορια ας την πει,και αν μπορω θα βοηθησω!
Ο χρήστης Skropi δεν είναι συνδεδεμένος IP   Απάντηση με παράθεση
Νέα Μηνύματα 20-03-12   #2
Αντώνης Κριτζάς
Υποστηρικτής του petame

Το avatar του χρήστη Αντώνης Κριτζάς

Ημερομηνία εγγραφής: 08-12-2008
Περιοχή: Λυκόβρυση-Αττική
Επίπεδο φήμης: 5881770 Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη
Προεπιλογή Απάντηση: E-Flite Apprentice 15e

Αφού το μοντέλο απέκτησε δικό του θέμα ας γράψω και εγώ τις εντυπώσεις μου
Η πρώτη εντύπωση είναι ότι πρόκειται για ένα αεροπλάνο σε χορταστικό μέγεθος και καλή ποιότητα Αυτό που δεν μου άρεσε πολύ είναι το υλικό κατασκευής του stabilizer και fin (depron με επικάλυψη) που είναι συνηθισμένο σε μικρότερα φοαμένια αλλά σε αυτό το μεγαλύτερο έδειχνε ευτελές Το fin μάλιστα ήταν λίγο στραβό Θα προτιμούσα να είναι ένα σώμα με το υλικό της ατράκτου
Κατά την διαδικασία της απογείωσης γίνονται εμφανή τα χαρακτηριστικά του μεγαλύτερου μοντέλου με αποτέλεσμα να έχουμε μία πολύ όμορφη scale απογείωση Χωρίς να χρειαστεί να εξαντλήσουμε όλο το απόθεμα του μοτέρ το μοντέλο βρίσκεται σε κατάλληλο ύψος για την πτήση Κατεβάζουμε λίγο ακόμη το stick και το apprentice πετά υποδειγματικά χωρίς να το ταλαιπωρεί ο δυνατός αέρας και να τρομάζει τον πιλότο
Δεν κάναμε ακροβατικά αλλά την επόμενη φορά θα γίνουν και αυτά να δούμε πώς θα τα πάει
Το κατά τον Βαγγέλη ευαίσθητο πηδάλιο ανόδου εμένα μου φάνηκε νορμάλ (πετούσαμε με 30% dual rate)
Στην προσγείωση ερχότανε απίστευτα ατάραχο και λόγω του αέρα ήθελε λίγο γκάζι (δεν παύει να είναι φοαμένιο) ακουμπούσε απαλά χωρίς να προκαλεί ανησυχία
Το ότι δεν είχαμε μπροστινό τροχό ήταν θέμα αλλά το ξεπερνούσε εύκολα με χρήση του μεγάλου ruder
Νομίζω ότι με τιμή γύρω στα 150 ευρώ με μόνη απαίτηση μπαταρία και δέκτη είναι από τα πολύ καλά και τίμια εκπαιδευτικά και προτείνεται ανεπιφύλακτα (εμένα μου άρεσε) αφού έχει και όλα τα τμήματα του σε ανταλακτικά στην Ελλάδα
Νέα Μηνύματα 20-03-12   #3
Αντώνης Κριτζάς
Υποστηρικτής του petame

Επίπεδο φήμης: 5881770 Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη

Wingspan:
58 in (1475mm)
Overall Length:
37 in (940mm)
Wing Area:
525 sq in (33.7 sq dm)
Flying Weight:
33–35 oz (910–1000 g) without battery; 40–45 oz (1135–1275 g) with battery
Motor Size:
15-size brushless outrunner (included)
Radio:
4-channel (required)
Servos:
Included
Prop Size:
11x7E (included)
Hardware Included:
Yes
Speed Control :
E-flite Pro 30A brushless (included)
Recommended Battery:
11.1V 3200mAh 3S Li-Po battery
Συνημμένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg header.jpg (76,1 KB, 114 εμφανίσεις)
Νέα Μηνύματα 20-03-12   #4
Αντώνης Κριτζάς
Υποστηρικτής του petame

όσο για το πρόβλημα με το steering arm σου προτείνω κάτι τέτοιο http://www.hobbyworld.gr/newshop/ind...oducts_id=1535
για να μή έχεις ξανά πρόβλημα
Συνημμένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg HY7-01002.jpg (23,5 KB, 121 εμφανίσεις)
Νέα Μηνύματα 20-03-12   #5
Skropi
Ανώτερο μέλος του Petame

Επίπεδο φήμης: 636 Skropi Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του Skropi Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του Skropi Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του Skropi Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του Skropi Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του Skropi Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του Skropi Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του Skropi Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του Skropi Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του Skropi Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του Skropi Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του

Με το steering arm θα κανω πατεντα με αλλη,λιγο μεγαλυτερη βιδα,και οταν με το καλο σπασει θα βαλω ενα arm οπως στο λινκ που εβαλες και θα ξεμπερδεψω(αν και θα χρειαστει λιγη δουλεια με το dremel,αξιζει τον κοπο η αναβαθμιση).
Α,το καταστημα απο το οποιο το πηρα δινει 12% εκπτωση σε ολα τα αεροπλανα,οποτε βγηκε αρκετα φθηνο, γυρω στα 140 ευρω. Να προσθεσω οτι η εταιρια το προτεινει ως club trainer,και οχι ως αεροπλανο που θα το παρει καποιος για να μαθει μονος του-ετσι για να προλαβω κανεναν αρχαριο που θα πιστεψει οτι θα το πεταξει μονος του χωρις προβλημα.
Νέα Μηνύματα 20-03-12   #6
miltides
Νέο μέλος του Petame

Το avatar του χρήστη miltides

Ημερομηνία εγγραφής: 09-11-2009
Επίπεδο φήμης: 524 miltides Είναι στο σωστό δρόμο

Αυτά μου κάνετε
κάθε φορά που αποφασιζω για το μοντέλο που θα πάρω ............να και ένα νεότερο Θα τρελαθώ
Δείχνει πολύ ωραίο!!! Μπράβο παιδιά για την ωραία παρουσίαση!!!!!!
Ο χρήστης miltides δεν είναι συνδεδεμένος IP   Απάντηση με παράθεση
Νέα Μηνύματα 20-03-12   #7
Αντώνης Κριτζάς
Υποστηρικτής του petame

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από miltides Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά μου κάνετε
κάθε φορά που αποφασιζω για το μοντέλο που θα πάρω ............να και ένα νεότερο Θα τρελαθώ
Δείχνει πολύ ωραίο!!! Μπράβο παιδιά για την ωραία παρουσίαση!!!!!!
γιατί μπερδευεσαι εσύ αφου γουστάρεις ανεμόπτερα
Νέα Μηνύματα 13-04-12   #8
Skropi
Ανώτερο μέλος του Petame

Λοιπον,σημερα ηταν να πεταξω και δεν τα καταφερα γιατι προεκυψε προβλημα,αυτο μου εδωσε την ευκαιρια να κανω μερικες εργασιες στο μοντελο. Ηδη εχω κολλησει τα φτερα(τα ειχα κολλημενα προσωρινα με ταινια), και σημερα εκανα re-bind γιατι εβγαλα το y-καλωδιο(εβαλα τα aileron σε ξεχωριστα καναλια) και γιατι ειχα κανει "κακο" bind την πρωτη φορα-δεν ειχα συνδεδεμενα ολα τα σερβο...παλι καλα που δουλευε...Επισης εβαλα και 3ιντσες ροδιτσες για να πεταω απο το λιβαδι που μας εχει παραχωρησει εδω ο Δημος για να πεταμε τα μοντελα μας(5 λεπτα απο το κεντρο της πολης,και φυσικα τρομερη απλα) Λοιπον,ο Αντωνης ειχε παρατηρησει ενα θεματακι,οτι το αεροπλανο τραβουσε λιγο δεξια,τελικα εφταιγε το οτι δεν ειχα κεντραρισμενο το φτερο,κατι που στο συγκεκριμενο μοντελο δεν γινετια με το ματι,θελει μεζουρα και μετρημα.Το κεντραρα λοιπον και μπορω να πω οτι ειναι πλεον ετοιμο να πεταξει. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι εχω υπερβολικα throws, απλα να πω οτι ενω η εταιρια προτεινει για το rudder 1,9 εκ,εγω εχω 5!!! Και στις υπολοιπες επιφανειες καπως ετσι παει. Βεβαια το αεροπλανο πετουσε καλα,οποτε λεω να μην τα αλλαξω.
Ηθικο διδαγμα, οποιος το παρει το α/π να μετρησει καλα τη θεση του φτερου!
Νέα Μηνύματα 13-04-12   #9
nasa
Συντονιστής

Το avatar του χρήστη nasa

Ημερομηνία εγγραφής: 11-04-2010
Περιοχή: Νέα Μάκρη
Επίπεδο φήμης: 3133650 nasa Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη nasa Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη nasa Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη nasa Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη nasa Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη nasa Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη nasa Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη nasa Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη nasa Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη nasa Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη nasa Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη

...Βαγγέλη τι εννοείς όταν λες ότι δεν είχες 'κεντραρισμένο το φτερό'..?
...τώρα όσον αφορά τα throws, αυτά ρυθμίζονται εύκολα απο την τηλεκατεύθυνσή σου ... επίσης προσπάθησε κ' μάθε να κάνεις όσο γίνεται μικρότερες κινήσεις στα 'sticks' της Τχ ....
Νέα Μηνύματα 13-04-12   #10
Skropi
Ανώτερο μέλος του Petame

Νικο,οταν λεω κεντραρισμενο εννοω σε σχεση με την ατρακτο και σε σχεση,κατ'επεκταση με το ουριαιο. Δεν εχει βαλει κατι η εταιρια που να βοηθαει,οποτε καλο ειναι με ενα μετρο να μετρησουεμ και να δουμε σε ποιο σημειο ακριβως το φτερο καθεται σωστα. Οσο αφορα τα throws δεν με απασχολει και πολυ ακριβως για το λογο που λες, δεν με νοιαζει ποσο φτανει,εγω κανω μικρες και απαλες κινησεις και πεταει οπως πρεπει,καποτε δεν ειχαν ουτε end-points ουτε expo,και πεταγαν μια χαρα(ασε που τα μεγαλα throws μπορει να χρειαστουν και να μην τα εχουμε). Tα δακτυλα κανουν την πτηση.
Νέα Μηνύματα 28-04-12   #11
Skropi
Ανώτερο μέλος του Petame

Λοιπον, ωρα να πω μια ποιο ολοκληρωμενη γνωμη,μιας και ειχα τις πρωτες δυο σολο πτησεις μου σημερα(και με πολυ αερα,ετσι για να εχει ενδιαφερον). Καταρχας να πω οτι ο αερας πραγματικα δεν ειναι προβλημα,αν και λογω γεωμετριας εχει ενα θεμα σαν αεροπλανο(μιας και ενα pusher jet που πεταξα δεν ενοιωθε ΤΙΠΟΤΑ απο τον αερα,οποτε ειδα την διαφορα), λογω του οτι ειναι υψηλοπτερυγο, αλλα τιποτα το σοβαρο. Εκανα πρακτικη για τις προσγειωσεις, και με τις χαμηλες ταχυτητες που το εφερνα τοσο χαμηλα(στο 1 μετρο μερικες φορες), ειμαι σιγουρος οτι αλλο αεροπλανο θα μου ειχε στολαρει.Ναι μεν το εφερνα κοντρα στον αερα,αλλα ειμαι πολυ απειρος ακομα και το αεροπλανο απλα δεν ηθελε να μου στολαρει με τιποτα. Με το χερι απογειωνεται εξαιρετικα και πανευκολα(λογω εδαφους ετσι το απογειωνα), και στην προσγειωση ερχεται τοσο αργα που ειναι σχεδον αστειο, αν και στην δευτερη προσγειωση τα εκανα λιγο θαλασσα(οσο παταει η γατα βεβαια). Παιρνω πισω αυτα που ελεγα για ευαισθητο elevator, απλα τα χερια μου ηταν κουλα,οχι οτι τωρα δεν ειναι,απλα τωρα πηραν λιγο αερα. Αν και πεταξα το jet πρωτα, μπορω να πω οτι απολαυσα την πτηση με το apprentice περισσοτερο,οχι γιατι ειναι ποιο ευκολο πτητηκα,αλλα γιατι απλα πεταει πολυ ομορφα,δεν ξερω πως να το περιγραψω αλλιως. Τωρα σκεφτομαι να παρω αλλο ενα για ανταλλακτικα!!!
Νέα Μηνύματα 29-04-12   #12
Skropi
Ανώτερο μέλος του Petame

Μια ερωτηση. Το α/π εχει 11χ8 προπελα, μπορω να βρω ευκολα 11χ7 εδω και πολυ φθηνα, ειναι τεραστια η διαφορα, να μην το δοκιμασω καν? Η να παραγγειλω κανονικες 11χ8?
Νέα Μηνύματα 29-04-12   #13
Τρύφωνας
Διαχειριστής

Το avatar του χρήστη Τρύφωνας

Ημερομηνία εγγραφής: 30-03-2008
Περιοχή: Μαραθώνας
Επίπεδο φήμης: 4725755 Τρύφωνας Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Τρύφωνας Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Τρύφωνας Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Τρύφωνας Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Τρύφωνας Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Τρύφωνας Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Τρύφωνας Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Τρύφωνας Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Τρύφωνας Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Τρύφωνας Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Τρύφωνας Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη

Και οι 11Χ7 μια χαρά είναι. Μπορείς επίσης να βάλεις και 10Χ8 και 10Χ9...
Ο χρήστης Τρύφωνας δεν είναι συνδεδεμένος IP   Απάντηση με παράθεση
Νέα Μηνύματα 29-04-12   #14
Skropi
Ανώτερο μέλος του Petame

Ωραια, θα κανω δοκιμες,ευτυχως ειναι φθηνες οι προπελες. Παντως εχω ενθουσιαστει, μονο αυτο μπορω να πω.
Νέα Μηνύματα 01-05-12   #15
Skropi
Ανώτερο μέλος του Petame

Λοιπον, το αεροπλανο ειναι σκυλι. Πλεον ανεπιφυλακτα το προτεινω. Σημερα του εβαλα ακομα δυο αγαρμπες προσγειωσεις, η μια κιολας αρκετα αγαρμπη, το μπροστα landing gear στραβωσε!!! Και ομως εκτος απο το στραβωμα,που το εφτιαξα μεσα σε 1 λεπτο στη μεγγενη(και χωρις μεγγενη φτιαχνοταν), και ενα απειροελαχιστο ραγισματακι στο firewall( που δεν χρειαζεται επεμβαση), δεν επαθε ΤΙΠΟΤΑ. Το μονο μου ρποβλημα ειναι οτι το φερνω απο πολυ μακρια σχεδον χωρις γκαζι(οταν λεω μακρια εννοω τοσο μακρια που σχεδον δεν το βλεπω) και το ατιμο δεν λεει να κατεβει,απλα με προσπερνα με χαρη,γοργα γοργα... Φοβαμαι να κοψω και ποιο πολυ το γκαζι να πω την αληθεια γιατι καταφερα και το στολαρα,χωρις ατυχημα ευτυχως γιατι προλαβα και το εσωσα(ακομα δεν καταλαβα πως). Τελικα απο το γρασιδι μας εδω που ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ απογειωνεται μια χαρα, full up elevator, τερμα γκαζι, και σε 3 μετρα ηδη φευγει απο το εδαφος.Ειναι λιγο αγχος βεβαια το φουλ γκαζι,θελει και παιχνιδι με το elevator, αλλα ειναι απολαυση. Το μονο κακο ειναι οτι ψιλοαπογοητευτηκα σημερα γιατι ηθελα να το προσγειωσω επιτελους οπως πρεπει, αλλα δεν παω με δικο μου αυτοκινητο και δεν μπορω να κατσω ολη μερα. Το σαββατο φευγει ο πεθερος μου οποτε θα παω απο το πρωι και θα κατσω μεχρι να το προσγειωσω η να το σπασω τελειως(κατι που δεν νομιζω να γινει γιατι περασε το τεστ αντοχης, σε μια προσγειωσξ βρηκα απο το 1,5 μετρο με την ακρη του φτερου-λαθος χειρισμος, στο εδαφος, και δεν επαθε ουτε γρατζουνια).Ηδη περιμενω να ερθει το δευτερο να προστεθει στο στολο.
Το παιδι που πεταμε μαζι δεν μπορει να με βοηθησει στη προσγειωση γιατι πραγματικα δεν ξερει,μονο τζετ πεταει χωρις landing gear...Αλλα τωρα θελει και αυτος ενα ιδιο,επαθε την πλακα του με τη σταθεροτητα του και την απολαυση που σου δινει.
Να προσθεσω οτι εκανα και μερικα ακροβατικα, σε μεγαλο υψος βεβαια, και loop κανει για πλακα σχεδον με αξονα το ουριαιο, αν και τα roll ειναι ατσαλα στα χερια μου.Ισως να δοκιμασω λιγο differential στην επομενη πτηση. Μια συμβουλη για οποιον το αποκτησει, το τελειο ζυγιζμα του το εντοπισα στα 8εκ απο το χειλος προσβολης, το παιρνει και λιγο ακομα αλλα το φοβαμαι πηπως βγει πισωβαρο και εχουμε αλλα,παντως τωρα πεταει πραγματικα μονο του. Τιποτα χειροτερο απο μπροστοβαρο τελικα-αν εξαιρεσουμε ενα πισωβαρο που πεταει μονο μια φορα...
Απάντηση στο θέμα

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν το θέμα αυτή τη στιγμή: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δε μπορείτε να απαντήσετε σε θέματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε συνημμένα
Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας

Ο κώδικας BB είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι Εκτός λειτουργίας

Μεταπήδηση σε:

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Κατηγορία Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
P 47 Top Flite ΚΙΤ Mogolos Scale Αεροπλάνα 169 08-12-17 22:36
E-Flite BAe Hawk 15 Apostolis Jet - Τουρμπίνες 1 28-01-12 23:12
Yak 54 e-flite carbon z takis giann Ηλεκτρικά Αεροπλάνα 4 26-08-11 23:02
προπελα RV9 E FLITE phoenix2 Ηλεκτρικά Αεροπλάνα 2 04-07-11 21:40
E-FLITE ERATIX 3D gvertical Ηλεκτρικά Αεροπλάνα 0 31-12-10 13:39

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:51.

Design By: MinerSkinz.com
Υποστηρίζεται από : vBulletin Version: 3.8.3
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Τεχνική Υποστήριξη: Αντώνης Δαμοράκης - Ελληνική Mετάφραση: Γιάννης Ζαφείρης
Απαγορεύεται η αντιγραφή/αναδημοσίευση υλικού με κάθε τρόπο, πέρα από τα όρια του www.petame.gr χωρίς την έγγραφη άδεια του ιδιοκτήτη