Επιστροφή   www.petame.gr > ΑΕΡΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ - Αεροπλάνα/Ελικόπτερα/Ανεμόπτερα/Free Flights > Ανεμόπτερα/RC Gliders, Sailplanes and Slope Soaring

Ανεμόπτερα/RC Gliders, Sailplanes and Slope Soaring Ανεμόπτερα Πεδιάδας/Πλαγιάς - Πτέρυγες - Ζύγισμα - Χώροι πτήσεις

Απάντηση στο θέμα
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
Νέα Μηνύματα 23-10-11   #196
Αντώνης Κριτζάς
Υποστηρικτής του petame

Το avatar του χρήστη Αντώνης Κριτζάς

Ημερομηνία εγγραφής: 08-12-2008
Περιοχή: Λυκόβρυση-Αττική
Επίπεδο φήμης: 5881775 Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη
Προεπιλογή Απάντηση: Easy Star - Multiplex

Tο easy star κάνει ανάποδη πτήση και roll μόνο με aileron
Όπως λέει και ο lotus πετάει αξιοπρεπέστατα .... με μόνη παρέμβαση (υποχρεωτική) την επέκταση του ruder .............όμως σε αίσθηση και ακρίβεια υστερεί εναντι των aileron
Νέα Μηνύματα 24-01-12   #197
akistriantas
Νέο μέλος του Petame

Ημερομηνία εγγραφής: 23-01-2012
Επίπεδο φήμης: 410 akistriantas Είναι στο σωστό δρόμο

Γεια σας και απο μενα, ειμαι και εγω ενας κατοχος easy star βεβαια σε αντιθεση με αλλους η δικια μου εμπειρια με το συγκεκριμενο ειναι ασχημη....Το αεροπλανο μου το εδωσε ο θειος μου για να μαθω να πεταω πριν προχωρησω σε κατι αλλο αργοτερα...To es φοραει το brushed moteur, servo ειναι διαφορετικα κατι πολυ μικρα και μπαταρια εβαλα μια δικια μου 3s 20c 11.1v(βεβαια απο οτι ειδα δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα δεν χαλαει κιολας)Λοιπον αφου το πηρα και πηγα σε ανοιχτο χωρο πρωτη πτηση δεν τα καταφερα και επεσε σε μια ελια πολυ μικρη βεβαια αλλα χτυπησε και απο οτι ειδα χτυπησε στο πισω φτερο στην ουρα...δεν πειραζει το ξαναπιανω το πεταω κανει 10μετρα κανω μια αριστερη στροφη κομπλε παω να κανω και μια δεξια και ξαφνικα παραξενη κλιση και πεφτει με την μουρη.Αφου το επιασα στα χερια μου ειδα οτι ειχε σπασει ο κορμος εκει που ξεκιναει το πισω φτερο....Να πω οτι απογοητευτικα αρκετα???...Τεσπα δεν πειραζει απο την στιγμη που μπορω να το κολλησω σχετικα ευκολα...Να σας ρωτησω κατι αυτα τα servo που εχουν τοποθετηθει ειναι αρκετα μικρα μηπως επηρεαζουν την πτητικη του ικανοτητα και για αυτο μου φενεται δυσκολο??Δυστηχως λογω εξεταστικης η επισκευη θα γινει σε κανα 3βδομαδο και τοτε θα εχω περισσοτερα νεα
Ο χρήστης akistriantas δεν είναι συνδεδεμένος IP   Απάντηση με παράθεση
Νέα Μηνύματα 24-01-12   #198
Skywalker
Ανώτατο μέλος του Petame

Το avatar του χρήστη Skywalker

Ημερομηνία εγγραφής: 14-09-2010
Περιοχή: Πειραιάς
Επίπεδο φήμης: 1035 Skywalker Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Skywalker Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Skywalker Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Skywalker Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Skywalker Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Skywalker Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Skywalker Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Skywalker Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Skywalker Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Skywalker Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Skywalker Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από akistriantas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας και απο μενα, ειμαι και εγω ενας κατοχος easy star βεβαια σε αντιθεση με αλλους η δικια μου εμπειρια με το συγκεκριμενο ειναι ασχημη....Το αεροπλανο μου το εδωσε ο θειος μου για να μαθω να πεταω πριν προχωρησω σε κατι αλλο αργοτερα...To es φοραει το brushed moteur, servo ειναι διαφορετικα κατι πολυ μικρα και μπαταρια εβαλα μια δικια μου 3s 20c 11.1v(βεβαια απο οτι ειδα δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα δεν χαλαει κιολας)Λοιπον αφου το πηρα και πηγα σε ανοιχτο χωρο πρωτη πτηση δεν τα καταφερα και επεσε σε μια ελια πολυ μικρη βεβαια αλλα χτυπησε και απο οτι ειδα χτυπησε στο πισω φτερο στην ουρα...δεν πειραζει το ξαναπιανω το πεταω κανει 10μετρα κανω μια αριστερη στροφη κομπλε παω να κανω και μια δεξια και ξαφνικα παραξενη κλιση και πεφτει με την μουρη.Αφου το επιασα στα χερια μου ειδα οτι ειχε σπασει ο κορμος εκει που ξεκιναει το πισω φτερο....Να πω οτι απογοητευτικα αρκετα???...Τεσπα δεν πειραζει απο την στιγμη που μπορω να το κολλησω σχετικα ευκολα...Να σας ρωτησω κατι αυτα τα servo που εχουν τοποθετηθει ειναι αρκετα μικρα μηπως επηρεαζουν την πτητικη του ικανοτητα και για αυτο μου φενεται δυσκολο??Δυστηχως λογω εξεταστικης η επισκευη θα γινει σε κανα 3βδομαδο και τοτε θα εχω περισσοτερα νεα
Καλημέρα!

Όταν λες μικρά σέρβο τι εννοείς? Το λέω επειδή υπάρχουν διάφορα μικρά σέρβο (σε γραμμάρια), οπότε μπορεί να έχει σημασία μιας που το πήρες από άλλο άτομο και μπορεί να έχουν γίνει παρεμβάσεις. Όσο πιο πολλές πληροφορίες μπορείς να δώσεις θα έχουν μια καλύτερη εικόνα οι έχοντας το συγκεκριμένο glider για να σε βοηθήσουν.

Ο χρήστης Skywalker δεν είναι συνδεδεμένος IP   Απάντηση με παράθεση
Νέα Μηνύματα 24-01-12   #199
akistriantas
Νέο μέλος του Petame

Με απολυτη σιγουρια δεν μπορω να πω τι ειναι γιατι εχει και μια επικαλυψη πλαστικου σαν να εχει τοποθετηθει heat shrink και δεν μπορω να δω μαρκα η καποιο αλλο στοιχειο αλλα πρεπει να ανηκουν στην κατηγορια των 0-5g απο οτι μπορω να καταλαβω με το ματι και με την μικρη εμπειρια που εχω στα σερβο...Η βλακεια ειναι οτι απο την αρχη μου ειχαν φανει παραξενα και δεν μου αρεσε η κλιση που επαιρναν το rudder και το elevator αλλα δεν εδωσα πολυ σημασια...Και να πω το εξης το αεροπλανο ηταν η πρωτη φορα που πεταγε και γιαυτο δεν ξερω για τα σερβο μπορει καποιος ποιο εμπειρος να μην ειχε προβλημα και να μου φανηκε εμενα λογο ασχετοσυνης...
Νέα Μηνύματα 25-01-12   #200
Αντώνης Κριτζάς
Υποστηρικτής του petame

Το avatar του χρήστη Αντώνης Κριτζάς

Ημερομηνία εγγραφής: 08-12-2008
Περιοχή: Λυκόβρυση-Αττική
Επίπεδο φήμης: 5881775 Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη

μερικές φωτογραφίες θα βοηθούσαν
Στο μοντέλο αυτό βάζουμε συνήθως 9γραμ servos
Αυτά που περιγράφεις δεν ταιριάζουν με την φυσική συμπεριφορά του μοντέλου που είναι αργή και προβλέψιμη όταν φυσικά είναι όλα σωστά τοποθετημένα
Είχες πετάξει άλλη φορά αερομοντέλο έστω και στο sim ?
Περιέγραψε μας την περίεργη συμπεριφορά των πηδαλίων
Πολλά απο τα πέρίεργα που συμβαίνουν στις πρώτες μας πτήσεις είναι απο αυτό που ονομάζεις ασχετοσύνη
Δείξε μας τι έχεις και αν τα προβλήματα σου είναι απο ασχετοσύνη γρήγορα θα ξεπεραστουν Αυτός είναι και ο στοχος του easy star
Σύντομα θα γελάς με τα πρώτα παθήματα
Νέα Μηνύματα 25-01-12   #201
akistriantas
Νέο μέλος του Petame

Το μονο που εχω πεταξει αν μπορει να θεωρηθει αερομοντελο ειναι τετρακοπτερο...Στο clearview εχω ομως πολλες εικονικες πτησεις κανει με τον τηλεχειρισμο που χρησιμοποιησα και στο easy star εννοειται...Και με αεροπλανο και με ελικοπτερα και ειδικα στα αεροπλανα δεν ειχα κανενα προβλημα και με ειχε παραξενεψη κιολας.

Δυστηχως φωτογραφιες δεν μπορω να βγαλω γιατι ειναι περιοδος εξεταστικη και δεν ειμαι σπιτι αλλα οταν επιστρεψω θα βγαλω και φωτογραφιες αλλα και βιντεο για να σας δειξω ακριβως
Νέα Μηνύματα 23-04-12   #202
Kilomeater
Ανώτερο μέλος του Petame

Το avatar του χρήστη Kilomeater

Ημερομηνία εγγραφής: 16-10-2011
Επίπεδο φήμης: 482 Kilomeater Έχει ένα λαμπρό μέλλον Kilomeater Έχει ένα λαμπρό μέλλον Kilomeater Έχει ένα λαμπρό μέλλον Kilomeater Έχει ένα λαμπρό μέλλον Kilomeater Έχει ένα λαμπρό μέλλον

Για οποιον ενδιαφερεται, μπορεις να πεταξεις το easystar στο phoenoix με ailerons!!!
οδηγιες εδω
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1466274
Ο χρήστης Kilomeater δεν είναι συνδεδεμένος IP   Απάντηση με παράθεση
Νέα Μηνύματα 27-05-12   #203
geoli
Νέο μέλος του Petame

Το avatar του χρήστη geoli

Ημερομηνία εγγραφής: 16-09-2008
Επίπεδο φήμης: 586 geoli Είναι στο σωστό δρόμο

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.Ετοιμάζω και εγώ εδώ και αρκετό καιρό ένα easy star.Μου απομένει να εγκαταστήσω το μοτέρ. Έχοντας ακούσει και εγώ για το μαμά μοτέρ οτι είναι σχετικά λίγο πήρα από κάποιο φίλο καταστηματάρχη το πάρακάτω μοτέρ.Λόγω του ότι έχει περάσει ΄κάμποσος καιρός δέν θυμάμε και κάποιο χαρακτηριστικό,έτσι τόριξα στις δοκιμές.Το εν λόγω μοτέρ με τροφοδοσία 11.2v 3s και έλικα 5χ5 μου τραβάει πάνω απο 20Α και το esc μου μου κάνει cut off με τροφοδοσία 7.2v μου τραβάει 15Α και ισχύ P=VxI =7.2X15=108W. Το δέ μαμά αποδείδει με τη μαμά έλικα και 7.2v 78w. θα είμαι εντάξει με αυτή την ισχύ,μήπως νά βάλω μεγαλύτερο esc,θα αντέξει το μοτέρ το παραπανω ρεύμα;

IMG_3785.jpg

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geoli : 27-05-12 στις 19:53.
Ο χρήστης geoli δεν είναι συνδεδεμένος IP   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Λέξεις-Κλειδιά
easy star , multiplex

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν το θέμα αυτή τη στιγμή: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δε μπορείτε να απαντήσετε σε θέματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε συνημμένα
Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας

Ο κώδικας BB είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι Εκτός λειτουργίας

Μεταπήδηση σε:

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Κατηγορία Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Easy Glider - Μοτοανεμόπτερο Γιάννης Ζαφείρης Ανεμόπτερα/RC Gliders, Sailplanes and Slope Soaring 230 06-01-14 05:36
TwinStarII Multiplex Γιάννης Ζαφείρης Ηλεκτρικά Αεροπλάνα 4 08-10-10 15:12
Minimag - Multiplex Γιάννης Ζαφείρης Ηλεκτρικά Αεροπλάνα 9 12-09-10 12:39

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:15.

Design By: MinerSkinz.com
Υποστηρίζεται από : vBulletin Version: 3.8.3
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Τεχνική Υποστήριξη: Αντώνης Δαμοράκης - Ελληνική Mετάφραση: Γιάννης Ζαφείρης
Απαγορεύεται η αντιγραφή/αναδημοσίευση υλικού με κάθε τρόπο, πέρα από τα όρια του www.petame.gr χωρίς την έγγραφη άδεια του ιδιοκτήτη