Νέα Μηνύματα 24-03-10   #31
Αντώνης Κριτζάς
Διαχειριστής

Το avatar του χρήστη Αντώνης Κριτζάς

Ημερομηνία εγγραφής: 08-12-2008
Περιοχή: Λυκόβρυση-Αττική
Επίπεδο φήμης: 2564340 Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Αντώνης Κριτζάς Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη
Προεπιλογή Απάντηση: Τηλεκατεύθυνση - Ποια προτείνετε;

ετσι ακριβώς................
φυσικά υπάρχουν και αλλα καλά συστήματα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αντώνης Κριτζάς : 24-03-10 στις 11:18.
Ο χρήστης Αντώνης Κριτζάς είναι συνδεδεμένος IP   Απάντηση με παράθεση
Νέα Μηνύματα 24-03-10   #32
Γιάννης Ζαφείρης
Ελεγκτής ...κυκλοφορίας.

Το avatar του χρήστη Γιάννης Ζαφείρης

Ημερομηνία εγγραφής: 27-03-2008
Περιοχή: Αθήνα - Ελλάδα
Επίπεδο φήμης: 2508979 Γιάννης Ζαφείρης Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Γιάννης Ζαφείρης Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Γιάννης Ζαφείρης Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Γιάννης Ζαφείρης Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Γιάννης Ζαφείρης Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Γιάννης Ζαφείρης Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Γιάννης Ζαφείρης Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Γιάννης Ζαφείρης Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Γιάννης Ζαφείρης Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Γιάννης Ζαφείρης Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Γιάννης Ζαφείρης Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από EarthDog Εμφάνιση μηνυμάτων
Από εμβέλεια ας πούμε μια Hitec Aurora 9 πιό είναι το safe limit?
Θεωρητικά δεν υπάρχει safe limit σε μια τηλεκατεύθυνση μεγάλης εμβελείας, όπως η Aurora και άλλες.
Αυτό γιατί, το μάτι σου ποτέ δε θα δει ένα μοντέλο μετά τα 300 ~ 400 μέτρα (βάσει των μεγεθών που συνηθίζουμε να πετάμε).
Οι τηλεκατευθύνσεις αυτού του βελινεκούς ξεπερνούν τουλάχιστον εις διπλούν, τη δυνατότητα του ματιού σου.

Οι τηλεκατευθύνσεις που δεν εκπέμπουν στα 2.4G, είναι πολυ περισσότερο ευάλωτες στις μεγάλες αποστάσεις, όπου λογικά το σήμα είναι εξασθενημένο εν συγκρίσει με τις κοντύτερες.
Σε αυτές τις περιπτώσεις, η πιθανότητα παρεμβολής είναι ασύγκριτα μεγαλύτερη από εκείνη της εκπομπής στα 2.4 Giga.
Θεωρητικά και πρακτικά επίσης, οι μη 2.4 πομποί, είναι ευάλωτοι ακόμη και στα πέντε μέτρα, εφόσον κάποιος άλλος εκπέμπει στη "μη κλειδωμένη" συχνότητά σου
(το "κλείδωμα" της "αποκλειστικής" συχνότητας, είναι αυτό ακριβώς που σου παρέχεται από της νέας τεχνολογίας πομπούς 2.4).

Η Aurora Hitec, είναι καινούρια τηλεκατεύθυνση, με άριστες κριτικές και υπέρ ανταγωνιστική τιμή σε σχέση με όλες τις υπόλοιπες 9 καναλιών τηλεκατευθύνσεις της αγοράς, όπου ξεφεύγουν οικονομικά με διαφορά της τάξεως των 150euros και πάνω.

Yiannis Zafeiris | Δημιουργία εμβλήματος

View Yiannis Zafeiris's profile on LinkedIn

Instagram
Ο χρήστης Γιάννης Ζαφείρης δεν είναι συνδεδεμένος IP   Απάντηση με παράθεση
Νέα Μηνύματα 24-03-10   #33
EarthDog
Νέο μέλος του Petame

Το avatar του χρήστη EarthDog

Ημερομηνία εγγραφής: 22-03-2010
Περιοχή: Αγιος Στέγανος - Αττική
Επίπεδο φήμης: 407 EarthDog Είναι στο σωστό δρόμο

Nα στε καλά όλοι , ευχαριστώ.....

Με άλλα πράγματα που έχω καταπιαστεί , είχα μια σχέση από πριν, εδώ είμαι κινέζος, οπότε το θέμα μου δεν είναι να μην κάνω λάθη, απλά να κάνω τα λιγότερα και να μάθω από αυτά...

Ελπίζω το επόμενο ποστ να είναι από την πρώτη μου πτώση
Ο χρήστης EarthDog δεν είναι συνδεδεμένος IP   Απάντηση με παράθεση
Νέα Μηνύματα 19-01-11   #34
thanasis
Νέο μέλος του Petame

Ημερομηνία εγγραφής: 17-01-2011
Επίπεδο φήμης: 362 thanasis Είναι στο σωστό δρόμο

συγνωμη Futaba 7C FASST 2.4 manual Σε Ελληνικα μηπως γνωριζει κανεις ?
Ο χρήστης thanasis δεν είναι συνδεδεμένος IP   Απάντηση με παράθεση
Νέα Μηνύματα 19-01-11   #35
Corsair
Ανώτατο μέλος του Petame

Το avatar του χρήστη Corsair

Ημερομηνία εγγραφής: 22-12-2009
Περιοχή: ΒΡΑΧΟΝΗΣΙΔΕΣ ΑΝΑΤ.ΑΙΓΑΙΟΥ ΠΕΛΑΓΟΥΣ και ΟΙΚΟΠΕΔΟ12.
Επίπεδο φήμης: 718 Corsair Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Corsair Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Corsair Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Corsair Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Corsair Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Corsair Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Corsair Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Corsair Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Corsair Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Corsair Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Corsair Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από thanasis Εμφάνιση μηνυμάτων
συγνωμη Futaba 7C FASST 2.4 manual Σε Ελληνικα μηπως γνωριζει
καλησπέρα,
έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία, στην συγκεκριμένη τ/κ,
ή ψάχνεις ελληνικές οδηγίες χρήσης;

Πές μου σε τι μπορώ να σε βοηθήσω.
Νέα Μηνύματα 19-01-11   #36
King Kostas
Υποστηρικτής του petame

Το avatar του χρήστη King Kostas

Ημερομηνία εγγραφής: 31-03-2009
Περιοχή: Αθήνα
Επίπεδο φήμης: 1727 King Kostas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη King Kostas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη King Kostas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη King Kostas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη King Kostas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη King Kostas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη King Kostas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη King Kostas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη King Kostas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη King Kostas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη King Kostas Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη

Παράθεση:
συγνωμη Futaba 7C FASST 2.4 manual Σε Ελληνικα μηπως γνωριζει
Αν κατάλαβα καλά δεν θες Τ/Κ απλά χρειάζεσαι το manualτης 7Cστα ελληνικά……

Δύσκολο.

Κώστας
Ο χρήστης King Kostas δεν είναι συνδεδεμένος IP   Απάντηση με παράθεση
Νέα Μηνύματα 19-01-11   #37
thanasis
Νέο μέλος του Petame

καμια λυση δημητρη ?
Νέα Μηνύματα 19-01-11   #38
Corsair
Ανώτατο μέλος του Petame

Επίπεδο φήμης: 718 Corsair Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Corsair Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Corsair Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Corsair Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Corsair Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Corsair Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Corsair Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Corsair Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Corsair Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Corsair Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη Corsair Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη

Παράθεση:
καμια λυση δημητρη ?
DO NOT PANIC

Μήν πανικοβάλεσαι.

Πές μου τι ακριβώς το προβλημά σου,
και θα σου δώσω την λύση στο πρόβλημα.
Νέα Μηνύματα 19-01-11   #39
Corsair
Ανώτατο μέλος του Petame

Ιδέα Απάντηση: Τηλεκατεύθυνση - Ποια προτείνετε;

Παράθεση:
καμια λυση δημητρη ?
Περιμένω στο θέμα για σε βοηθήσω,
ακόμα όμως δεν έχω πάρει απάντηση.

Επειδή θα πρέπει να φύγω, άν θέλεις στείλε μου με Πρ.Μύν. το σταθερό σου τηλέφωνο ή κινητό κοσμοτέ, για να δώ πώς μπορώ να δώσω λύση σαυτό που σε προβληματίζει.

30+ χρόννια FUTABA
Νέα Μηνύματα 19-01-11   #40
thanasis
Νέο μέλος του Petame

ειναι η πρωτη Τ/Κ μου και δε ξερω και τα τελεια αγγλικα μονο για γκομενες.
ολες που ειχα ηταν 4c 35ΗΖ απο τα αεροπλ και ελικοπτερα
213 0332247 (HOL)
Νέα Μηνύματα 19-01-11   #41
Corsair
Ανώτατο μέλος του Petame

Ιδέα Απάντηση: Τηλεκατεύθυνση - Ποια προτείνετε;

Παράθεση:
ειναι η πρωτη Τ/Κ μου και δε ξερω και τα τελεια αγγλικα μονο για γκομενες.
ολες που ειχα ηταν 4c 35ΗΖ απο τα αεροπλ και ελικοπτερα
213 0332247 (HOL)
Ελήφθη.
Νέα Μηνύματα 05-04-11   #42
nickboul
Ανώτερο μέλος του Petame

Το avatar του χρήστη nickboul

Ημερομηνία εγγραφής: 21-03-2011
Επίπεδο φήμης: 562 nickboul Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του nickboul Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του nickboul Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του nickboul Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του nickboul Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του nickboul Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του nickboul Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του nickboul Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του nickboul Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του nickboul Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του nickboul Ανοίγονται ορίζοντες μπροστά του

Kαλησπέρα. Είμαι νέος στον χώρο και μέσα στους επόμενους 2-3 μήνες σκοπεύω να πάρω μια Τ/Κ.

Το μόντέλο που πετάω είναι ένα ΕΖ.

Γενικά το budget μου είναι max 300 ευρώ μαζί με δέκτη.
Οι λύσεις που έχω σκεφτεί είναι:

hitec optic 6 (όχι sport)
sanwa RDS 8000.

Έχετε κάποια άλλη πρόταση-συμβουλή;
Ο χρήστης nickboul δεν είναι συνδεδεμένος IP   Απάντηση με παράθεση
Νέα Μηνύματα 05-04-11   #43
NIKOS5113
Νέο μέλος του Petame

Το avatar του χρήστη NIKOS5113

Ημερομηνία εγγραφής: 04-03-2010
Επίπεδο φήμης: 411 NIKOS5113 Είναι στο σωστό δρόμο

Το θέμα της τηλεκατεύθυνσης με είχε απασχολήσει πολύ κι εμένα. Προσωπικά έχω στην κατοχή μου δύο τηλεκατευθύνσεις Futaba μία 7C και μία 9CAP SUPER. Πριν αγοράσω την 9άρα σκεφτόμουν να πάω σε 2.4 μιας και οι περισσότεροι μου έλεγαν ότι είναι περισσότερο ασφαλές μιας και κλειδώνει η συχνότητα που χρησιμοποιείς και δεν μπορεί να παρεμβληθεί άλλος χρήστης στην ίδια συχνότητα. Τότε όμως συνέβησαν ένα δύο ατυχήματα που οφείλονταν σε ''ξεμπιντάρισμα'' δεκτών spectrum αν θυμάμαι καλά και αυτό με έκανε να παραμείνω στους 72mhz PCM πάντα.

Αν με ρωτήσετε ποια θεωρώ καλύτερη και ποιοτικότερη εταιρία, τότε η απάντηση είναι μία: JR !
Φαίνεται άλλωστε και από τη διαφορά της τιμής σε σχέση με όλες τις άλλες.

Επίσης αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το γεγονός ότι αν έχεις μία τηλ/ση JR σε μία συχνότητα FM και εκπέμπεις σε PCM mode τότε είναι δυνατόν να χρησιμοποιήσει κάποιος άλλος την ίδια ακριβώς συχνότητα χωρίς να υπάρχουν παρεμβολές εκπέμποντας αναλογικά στα FM! (παντα με JR)
Αντίθετα το ίδιο δοκιμάσαμε και με Futaba, λειτουργώντας δύο τηλ/σεις στην ίδια συχνότητα, με τη μία να εκπέμπει PCM και η άλλη ''απλά'' .Το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό καθώς παρεμβάλονταν η μία στην άλλη.
Αυτό και μόνο δείχνει την ανωτερότητα των Γιαπωνέζων.

Από την άλλη οι Futaba είναι ποιο διαδεδομένες, ποιο οικονομικές και βρίσκεις πολύ εύκολα πομπούς και δέκτες μεταχειρισμένους σε χαμηλή τιμή και σε καλή κατάσταση. Επιπλέον επειδή γνωρίζω το σέρβις τους, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Ετυχε πριν από μερικούς μήνες να πλημμυρίσει με λασπόνερα το υπόγειο που είχα αποθηκευμένες τις τηλ/σεις μου. Επικοινώνησα με το σερβις της Futaba στην Αμερική, τις έστειλα, και μου τις αντικατέστησαν με δύο ίδια μεταχειρισμένα μοντέλα σε πολύ συμφέρουσα τιμή (200 δολλάρια αν θυμάμαι καλά) μιας και οι δικές μου απ'οτι μου είπαν δεν φτιάχνονταν. Ακόμα μου έδωσαν ένα καινούριο synthesizer module με 60 δολλάρια αντί 100 που κοστίζει. Όλα αυτά σε μόνο ένα μήνα!

Η επιλογή είναι δική σας...
Νέα Μηνύματα 05-04-11   #44
bladeskiller
Ανώτατο μέλος του Petame

Ημερομηνία εγγραφής: 08-04-2008
Επίπεδο φήμης: 549830 bladeskiller Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη bladeskiller Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη bladeskiller Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη bladeskiller Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη bladeskiller Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη bladeskiller Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη bladeskiller Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη bladeskiller Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη bladeskiller Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη bladeskiller Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη bladeskiller Έχει μια φήμη ...πέρα από τη φήμη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από NIKOS5113 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το γεγονός ότι αν έχεις μία τηλ/ση JR σε μία συχνότητα FM και εκπέμπεις σε PCM mode τότε είναι δυνατόν να χρησιμοποιήσει κάποιος άλλος την ίδια ακριβώς συχνότητα χωρίς να υπάρχουν παρεμβολές εκπέμποντας αναλογικά στα FM! (παντα με JR)
...
Αυτό που μου κάνει εμένα εντύπωση είναι η ανευθυνότητα ορισμένων...
Ο χρήστης bladeskiller δεν είναι συνδεδεμένος IP   Απάντηση με παράθεση
Νέα Μηνύματα 05-04-11   #45
NIKOS5113
Νέο μέλος του Petame

Το avatar του χρήστη NIKOS5113

Ημερομηνία εγγραφής: 04-03-2010
Επίπεδο φήμης: 411 NIKOS5113 Είναι στο σωστό δρόμο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από bladeskiller Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που μου κάνει εμένα εντύπωση είναι η ανευθυνότητα ορισμένων...
Δηλαδή τί εννοείς? Αυτά τα δοκιμάσαμε στο έδαφος, με τη/σεις, δέκτες και σέρβο σκέτα. τα αποτελέσματα είχαν πολύ ενδιαφέρον. Εννοείται ότι για λόγους ασφαλείας δεν το δοκιμάσαμε στον αέρα. Πού βλέπεις την ανευθυνότητα σε μία δοκιμή στο εργαστήριο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NIKOS5113 : 05-04-11 στις 16:10.
Ο χρήστης NIKOS5113 δεν είναι συνδεδεμένος IP   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Λέξεις-Κλειδιά
αγορα τηλεκατεύθυνσης , αγορά πομπού , προτίμηση πομπού , τηλεκατεύθυνση , σύγκριση , radio transmitter

Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν το θέμα αυτή τη στιγμή: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δε μπορείτε να απαντήσετε σε θέματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε συνημμένα
Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας

Ο κώδικας BB είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι Εκτός λειτουργίας

Μεταπήδηση σε:

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Κατηγορία Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μιά πρόταση για το σβήσιμο της βενζινομηχανής από την τηλεκατεύθυνση dim tzanis Τηλεκατεύθυνση - Πομπός - Δέκτης - Servo - accessories & Flight Simulators 3 11-08-08 11:31
Ηλεκτρικό Αεροπλάνο - Ελικόπτερο. Τι προτείνετε; 3dakias Ελεύθερη συζήτηση - Διαγωνισμοί 18 04-08-08 09:21
Ποιό 50άρι προτείνετε; kotsak Θερμικά Ελικόπτερα 45 29-06-08 15:59
Ποια η διαφορα Raptor 90SE με Raptor 903D? bee Θερμικά Ελικόπτερα 19 15-05-08 10:31
Ποια βαφη να διαλεξω? powerman Βαφές - Κατασκευές - Επισκευές - Υλικά 7 12-05-08 16:09

Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:17.

Design By: MinerSkinz.com
Υποστηρίζεται από : vBulletin Version: 3.8.3
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Τεχνική Υποστήριξη: Αντώνης Δαμοράκης - Ελληνική Mετάφραση: Γιάννης Ζαφείρης
Απαγορεύεται η αντιγραφή/αναδημοσίευση υλικού με κάθε τρόπο, πέρα από τα όρια του www.petame.gr χωρίς την έγγραφη άδεια του ιδιοκτήτη